Εκτός έδρας νίκη της Πάφου επί της ΑΕΚ

ΑΕΚ - ΠΑΦΟΣ 1-3

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Πάφος F.C. επί της ΑΕΚ Λάρνακας με 3-1 στον τελευταίο αγώνα της 14ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα της Πάφου ανέβηκε στους 21 βαθμούς και στην 4η θέση ενώ η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνη πρώτη, αφού με 28 βαθμούς παραμένει δεύτερη, πίσω από τον Απόλλωνα που έχει 29 βαθμούς.

Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Τάντι άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στο 11ο λεπτό αλλά η συνέχεια ανήκε στην Πάφο. Ο Αμπντουσαλάμοφ  στο 16′  ισοφάρισε τον αγώνα, ο Βαλακάρι πέτυχε το 1-2 στο 36′ και ο Πάνιτς στο 38′ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΑΕΚ – ΠΑΦΟΣ 1-3

Υπολοίπονται άλλοι τρεις αγώνες του Πρωταθλήματος Cyta με τους οποίους θα κλείσουν οι εκκρεμότητες που υπάρχουν για το 2021.

Την ερχόμενη Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου η ΠΑΕΕΚ θα υποδεχθεί την Ανόρθωση (17:00) και η Ομόνοια την ΑΕΛ (19:00) σε αγώνες που είχαν αναβληθεί την 1η αγωνιστική λόγω Ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της Ανόρθωσης και της Ομόνοιας.

Την Κυριακή, 26 Δεκεμβρίου στις 17:00 θα συνεχιστει ο αγωνας ΑΠΟΕΛ – Ομόνοιας που είχε διακοπεί στις 29 Νοεμβρίου για την 11η αγωνιστική στο 17ο λεπτό λόγω ομίχλης.