Νίκες για τα φαβορί Γιουβέντους, Νάπολι, Λάτσιο

Αποτελέσματα και βαθμολογία 30ης αγωνιστικής στη Serie A!

Η Γιουβέντους δεν αντιμετώπισε προβλημα στο ματς με την Τζένοα που φιλοξένησε, στο Τορίνο στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής στη Serie A, την οποία νίκησε με 3-1 και παρέμεινε στην κατάταξη, σε απόσταση ενός βαθμού πίσω από τη δεύτερη Μίλαν. Τα τέρματα της Γιουβέντους σημείωσαν οι  Κουλουσέφσκι στο 4΄, Μοράτα στο 22΄ στο 70΄, ενώ για τους γενοβέζους σκόραρε στο 49΄ ο Σκαμάκα.

Στο «Λουίτζι Φεράρις» της Γένοβας, η Νάπολι με τον Κώστα Μανωλά στο κέντρο της άμυνας (είδε την κίτρινη κάρτα στο 24΄), πήρε δύσκολη, αλλά αποφασιστική νίκη από τη Σαμπντόρια με 2-0 και διατήρησε αμείωτες τις ελπίδες της για έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου. Σκόρερ των Ναπολιτάνων ήταν στο 35΄ ο Φαμπιάν και στο 87΄ ο Όσιμεν.

Ακόμη, η Λάτσιο, με τέρμα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων απέδρασε με το «διπλό» από τη Βερόνα, την οποία νίκησε 1-0.