Ο Μιλοσάβλιεβιτς κράτησε την ΑΕΖ αλλά ο Ντιγκινί δεν κατάφερε να σκοράρει

Οι δύο τερματοφύλακες κράτησαν την ισοπαλία 1-1 μεταξύ Νέας Σαλαμίνας και ΑΕΖ

Ο Μιλοσάβλειεβιτς έσωσε την ΑΕΖ από το γκολ στο 90+5, όμως ο Ντιγκινί στο 90+9 δεν κατάφερε να σκοράρει αφού ο Κίσσας τον νίκησε και απέκρουσε το δυνατό του σουτ. Γιάνγκα για τη Νέα Σαλαμίνα και Ταβάρες για την ΑΕΖ ήταν εύστοχη και διαμόρφωσαν το τελικό 1-1!

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες προϋποθέσεις για να απειλήσουν χωρίς ωστόσο να έχουμε τη μεγάλη ευκαιρία. Μέτριο ως κακό το παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες, ενώ η ΑΕΖ είχε την ευκαιρία του ημιχρόνου λίγο μετά το 40΄ με τον Σάντος να κάνει το σουτ όμως ο Κίσσας απέκρουσε με τα πόδια. Μετά και από δύο λεπτά καθυστερήσεων το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι στο 0-0!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό και μόλις πέρασε η μία ώρα παιχνιδιού άρχισαν οι φάσεις. Η ΑΕΖ χάνει ευκαιρία να σκοράρει και στο αμέσως επόμενο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα σκοράρει με τον Γιάνγκα και παίρνει προβάδισμα. Περίπου ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Ταβάρες που μπήκε ως αλλαγή στον αγώνα ισοφάρισε για την ΑΕΖ με ατομική ενέργεια και ωραίο σουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ο ρυθμός ανέβηκε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το νικητήριο γκολ. Ο διαιτητής πρόσθεσε οκτώ λεπτά καθυστερήσεων. Ο Μιλοσάβλιεβιτς για την ΑΕΖ είχε μια πολύ καλή απόκρουση στο 90+5 με τα πόδια σώζοντας την ομάδα του. Η τελευταία φάση άνηκε στην ΑΕΖ που με τον Ντιγκινί δεν κατάφερε να σκοράρει αφού ο Κίσσας έσωσε εντυπωσιακά.= και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία 1-1!

Κίτρινες: Γκουανίνι, Φράγκος / Παστελλής, Χρίστου, Σαμπό, Ρέινολντς, Ντιγκινί

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Κονατέ, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Μπεχαράνο, Κονέ, Φράγκος, Λέουκο, Γκουανίνι, Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Φερνάντεθ, Κουσμάνοβιτς, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Γιάνκα, Οφόρι, Βίκτωρος, Κατσιάρης

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Γιαντάλ(46΄Ταβάρες), Ε. Αντωνίου, Σάντος(66΄Σαρφό), Ρέινολντς, Κάστρο, Ελευθερίου(81΄Σιφναίος), Χατζηβασίλης(82΄Ρουίζ), Ντιγκινί, Χρίστου(66΄Παστελλής), Σάμπο.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Παστελλής, Κ. Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Χριστοφή, Ρουίζ, Σιφναίος, Ιωσηφίδης, Ταβάρες, Ματόνγκο.