Έπρεπε να το κάνει και το έπραξε…

Με γκολ των Τζάλμα και Παπαφώτη η ΑΕΛ πήρε τη νίκη κόντρα στη Δόξα

Πριν τον αγώνα η νίκη φάνταζε ως ο μοναδικός στόχος και αυτό έγινε με την ΑΕΛ να επιστρέφει στις νίκες κόντρα στη Δόξα με 2-0 με γκολ των Τζάλμα και Παπαφώτη!

Ξεκίνησε με καλή διάθεση η ΑΕΛ να επιτεθεί με τη Δόξα να ισορροπεί και να κερδίζει κάποια μέτρα αλλά και κάποια κόρνερ που δεν έφεραν αποτέλεσμα. Η ΑΕΛ από την πλευρά της και μετά το πρτο 25λεπτο έγινε πιο επιθετική και είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Μακρή για να σκοράρει. Τελικά στο 35΄ήρθε το γκολ με τον Τζάλμα που βρήκε με το αριστερό τη μπάλα μετά από απόκρουση και την έστειλε στα δίκτυα του Σισκόφσκι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μεντόγιεβιτς έγινε αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ και στη θέση του μπήκε ο Μορέιρα.

Στο 40΄και μετά από μελέ στην άμυνα της Δόξας η μπάλα κατέληξε στο κεφάλι του Μακρή που έκανε την προσπάθεια του αλλά ο αμυντικός των φιλοξενούμενων έδιωξε πάνω στη γραμμή τη μπάλα και αφού ελέγχθηκε από το VAR ο αγώνας συνεχίστηκε. Τέσσερα ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με τη Δόξα να έχει κάποιες προϋποθέσεις που δεν έφεραν κάτι με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-0 για την ΑΕΛ.

Με αλλαγή ξεκίνησε η ΑΕΛ το δεύτερο ημίχρονο με τον Κα να παίρνει τη θέση του Τσέρνιχ, αλλά και δύο ευκαιρίες με τον Μακρή και στη συνέχεια τον Γερολέμου. Ο αγώνας πέρασε τη μία ώρα και στο 65΄ο Παπαφώτης με σουτ που κόντραρε έκανε δύο τα γκολ της ΑΕΛ. Προηγουμένως το σουτ του ιδίου είχε αποκρουστεί σε κόρνερ. Τα πράγματα για την ΑΕΛ είχαν πλέον πάρει τον δρόμο τους αφού η Δόξα δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» κρατούσαν τα υπέρ τους δεδομένα.

Ο Ολιβέιρα χρειάστηκε να επέμβει στις καθυστερήσεις και το έκανε και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την ΑΕΛ να παίρνει την απαιτούμενη νίκη που τόσο είχε ανάγκη!

Κίτρινες: Μεντόγιεβιτς / Τρούλιτς, Αντουί

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς(36΄Μορέιρα), Παπαφώτης(79΄Φραντζής), Τσέρνιχ(46΄Κα), Σρνιτς(90+Ανδρέου), Μαρς, Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου, Ντέγοεστ.

Στον πάγκο: Μπέκερ, Κυριάκου, Φραντζής, Σωτηρίου, Ανδρέου, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Κα, Κοντινέλα.

Δόξα: Σισκόφσκι, Φοφανά, Τρούγιτς, Ναμπί, Κλεόφιλο, Βελκόσφκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Πούριτς, Ασάντε.

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου Π., Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Σκόγκλουντ, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μούσα, Έρνεστ, Κυριάκου Ε., Κυράκου Χ.