Στον αστερισμό του Βαλμπουενά… η επιστροφή στις νίκες!

Με δύο γκολ του Γάλλου και ένα του Αμπντουραχίμι, το πρώτο του με τους "γαλάζιους", ο Απόλλωνας επικράτησε εκτός έδρας του Οθέλλου με 3-0

Τα έκανε όλα ο Γάλλος σταρ του Απόλλωνα στο σημερινό(8/12) παιχνίδι με τον Οθέλλο, σκόραρε δύο γκολ, ήταν παντού στο γήπεδο, έκοβε μοίραζε παιχνίδι και οι “γαλάζιοι” επέστρεψαν στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές επικρατώντας με 3-0 του Οθέλλου. Το τρίτο γκολ για τον Απόλλωνα το πέτυχε ο Αμπντουραχίμι που μπήκε ως αλλαγή στον αγώνα.

Με γκολ του Βαλμπουενά στο 37΄ο Απόλλωνας μπήκε προηγούμενος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Το παιχνίδι μέχρι και το πρώτο του μισάωρο ήταν ανούσιο χωρίς ρυθμό και καθόλου ευκαιρίες, ενώ με τη συμπλήρωση του είχαμε ευκαιρίες τόσο από τον Απόλλωνα, όσο και από τον Οθέλλο. Ένα σουτ του Φιλιώτη απέκρουσε ο Ταουντούλ, με τον Βαλμπουενά να έχει και ένα απευθείας φάουλ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια, όπως και μια σέντρα σουτ που βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα του Οθέλλου.

Στο 37ο λεπτό μετά από παράλληλη σέντρα στου Πέρετζ, ο Βαλμπουενά με ωραία ατομική ενέργεια άνοιξε το σκορ. Ακολούθως ο ρυθμός ανέβηκε με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να έχουν από μία επέμβαση, πρώτα ο Λέουβενμπέργκ σε σουτ και στη συνέχεια ο Ταουντούλ σε δυνατό σουτ από πλάγια δεξιά του Ποντικού. Ακολούθησαν τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τον Απόλλωνα να προηγείται με 1-0!

Με γκολ για τον Απόλλωνα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Ποντικό να ανατρέπεται στην περιοχή και να δίνεται πέναλτι με τον Βαλμπουενά να ευστοχεί και να κάνει το 2-0 με το δεύτερο του προσωπικό γκολ. Μετά και το δεύτερο γκολ των «γαλάζιων» το παιχνίδι επανήλθε και πάλι σε χαμηλό τέμπο με τους φιλοξενούμενους να διαχειρίζονται σωστά το υπέρ τους προβάδισμα και τον Οθέλλο να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 70΄ οι γηπεδούχοι είχαν μια πολύ καλή ευκαιρία για να μειώσουν.

Στο 76΄ο Απόλλωνας έκανε τα γκολ του τρία με τον Αμπτουραχίμι που είχε μπει ως αλλαγή να σκοράρει ένα εύκολο γκολ μετά από λάθος στην άμυνα του Οθέλλου. Μετά το τρίτο γκολ ακολούθησαν δύο καλά σουτ για τους γηπεδούχους που πέρασαν έξω. Όλα πλέον ειχαν τελειώσει με το παιχνίδι να μπαίνει στα τελευταία του λεπτά που αφού ολοκληρώθηκαν ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τη νίκη του Απόλλωνα 3-0.

Κίτρινες: Ναρντίνι, Ποπέσκου, Σούτο / Γιούρσεβιτς, Λέουβενμπέργκ

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ράμος, Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Καστάνας, Ανάνγκ, Ουεσλάτι.

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Χριστοδούλου, Σούτο, Μπραμπίλια, Κατσιατή, Πέρεθ, Ζουνζάρεν, Μαμαντού, Βενιζέλου, Ιωάννου

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς(79΄Μαλεκκίδης), Τέκιε, Πέρετζ(64΄Σπόλιαριτς), Κμέρτσικ(73΄Αμπντουραχίμι), Ποντικός(64΄Σαγκάλ), Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Βαλμπουενά(73΄Μάρκες), Φιλιώτης.

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Σκέλβικ, Άδωνη, Αμπντουραχίμι, Μαλεκκίδης, Σαγκάλ, Σπόλιαριτς, Νταρίκουα, Koστάκε, Μάρκες, Βάργκας.