Ένας Απόλλωνας από τα παλιά, πήρε το ντέρμπι με τον Άρη

Με γκολ του Κοστάτσε και σωρεία χαμένων ευκαιριών νίκησε τον πρωταθλητή Άρη

Ένας πολύ καλός Απόλλωνας κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Άρη με 1-0 με γκολ του Κοστάτσε και να δηλώσει παρών στο νέο πρωτάθλημα, ενώ από την πλευρά του ο Άρης έδειξε κουρασμένος και επηρεασμένος από τα συνεχόμενα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και σε Ευρώπη.

Α ΄ ημίχρονο:

Πολύ δυνατά μπήκε ο Απόλλωνας στον αγώνα, έχοντας τρεξίματα στον χώρο και καλές εναλλαγές τις πάσες του με αποτέλεσμα να αιφνιδιάσει τον Άρη και σε μια όμορφη ομαδική ενέργεια όταν έγινε το κλέψιμο της μπάλας σκόραρε με ένα πολύ δυνατό σουτ του Κοστάτσε στο 10΄του αγώνα. Ο Απόλλωνας συνέχισε στο ίδιο μοτίβο έχοντας αρκετά καλούς συνδυασμούς, ενώ ο Άρης προσπαθούσε να βρει τα πατήματα του με το Κακόριν στη φάση του Άρη να μην πιάνει όπως θα ήθελε το σουτ που ήταν εύκολη λεία για τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Στο 37΄ο Πέρετζ για τον Απόλλωνα έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα γκολ της ομάδας του μετά το γύρισμα του Κοστάτσε, ενώ οι «γαλάζιοι» έκαναν πολύ καλό παιχνίδι. Ο Άρης προσπαθούσε αλλά η αμυντική λειτουργία των τυπικά φιλοξενούμενων του έβαζε δύσκολα. Άλλο ένα σουτ του Χάμπου πέρασε έξω από το κάθετο δοκάρι του Βάνα.

Στο 45΄μια περίεργη φάση με τον Άρη να βάζει γκολ όμως αυτό να ακυρώνεται με μόνη δικαιολογία ότι η μπάλα είχε ήδη περάσει έξω, μετά την επαναφορά της από τον Μπαμπίκα. Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων χωρίς να αλλάζει κάτι με τον Απόλλωνα να προηγείται του Άρη στο ημίχρονο με 0-1!

Β΄ ημίχρονο:

Με αλλαγές ξεκίνησε ο Άρης στην επανάληψη, αφού ο προπονητής του φαινόταν να μην είναι καθόλου ευχαριστημένος. Μοντνόρ και Ζόκε πήραν τις θέσεις των Μπένγκστον και Μπράουν. Πλέον ο Άρης ήταν στο γήπεδο με τρεις επιθετικούς. Στο πρώτο 15λεπτο ο Άρης πήρε την κατοχή χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει φάση, ενώ στο 60΄είχαμε δύο αλλαγές για τον Απόλλωνα.

Μετά το 60΄ο Απόλλωνας ανέβασε και πάλι ρυθμό με αποτέλεσμα να χάνει ευκαιρίες με αποκορύφωμα αυτή του Κοστάτσε που μόνος από πλάγια με τον Βάνα νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Άρη. Στο 80΄και μετά από παρέμβαση του VAR ο Σαβό που μπήκε ως αλλαγή αποβλήθηκε για αγκωνιά στον Πειμπέρνς και πλέον τα δεδομένα άλλαξαν. Ένα σουτ του Φιλιώτη στο 90΄ ήταν άστοχο με τον Άρη αν και με δέκα να προσπαθεί για την ισοφάριση.

Εφτά ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων με τον αγώνα να “κρέμεται σε μια λεπτή κλωστή”. Τα τελευταία λεπτά έσπαζαν καρδιές, με τον Άρη να έχει την τελευταία του ευκαιρία με φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά να μην τα καταφέρνει και ο Απόλλωνας να παίρνει τη νίκη με 1-0.

Κίτρινες: Μπαμπίκα, Γκομίς / Κοστάτσε, Νταρίκουα, Αμπντουραχίμι. Κμέρτσικ

Άρης: Βανά, Μουσούντα, Μποακί, Μπένγκτσον(46΄Ζόκε), Μπράουν(46΄Μοντνόρ), Κακόριν(62΄Γκομίς), Στεπίνσκι972΄Σαβό), Στρούσκι, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα(63΄Μαγιαμπέλα).

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Σανέ, Μαγιαμπέλα, Σαβό, Ζόκε, Μόντνορ, Σουμάνσκι .

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ(60΄Βάργκας), Αμπντουραχίμι(60′ Βαλμπουενά), Γιούρσεβιτς, Χάμπος(89΄Ντανίλο Σπόλιαριτς), Νταρίκουα, Κοστάτσε(73΄Φιλιώτης), Μάρκες(74΄Κμέρτσικ), Κολ.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Άδωνη, Τέκιε, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Βαλμπουενά, Φιλιώτης, Βάργκα.