Η επιπολαιότητα δεν του στοίχισε στο τέλος…

Με γκολ του Βαλμπουενά πήρε την πρώτη του νίκη

Ίδρωσε πολύ ο Απόλλωνας για να πάρει τη νίκη απέναντι σε ένα αντίπαλο που όσο ήταν μέσα στο παιχνίδι το κυνήγησε για το βαθμολογικό κέρδος. Το γκολ – φάουλ του Βαλμπουενά έκρινε το αγώνα και έδωσε στους «γαλάζιους» το πρώτο τρίποντο!

Καλύτερος ο Απόλλωνας βρέθηκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 1-0 με γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά.

Ευκαιρίες κυρίως από τον Απόλλωνα στο πρώτο μέρος αλλά και η Καρμιώτισσα είχε και τις δικές της τελικές που ήτα εξίσου επικίνδυνες κυρίως με τον Σουκ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με την κεφαλιά του να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Στη φάση αυτή κτύπησε και έγινε αλλαγή. Ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας ήταν στη μέρα του και αποσόβησε τουλάχιστον τέσσερα πολύ καλά σουτ από τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα.

Με τριπλή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Λέουβενμπεργκ να σώζει σουτ του Ντούμπια και το πλασέ του Ρόσι εξ επαφής σε κόρνερ. Η κεφαλιά του επιθετικού της Καρμιώτισσας μετά το στημένο έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Ο Απόλλωνας αντέδρασε και είχε δύο πολύ καλές φάσεις σε στημένα, ενώ πήρε την κατοχή και πίεζε για το δεύτερο γκολ. Η πίεση του Απόλλωνα δεν έφερνε γκολ, αφού οι «γαλάζιοι» ήταν επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα η Καρμιώτισσα προς το τέλος να βγει μπροστά και να απειλήσει έχοντας μεγάλες φάσεις στην εστία του Λέουβενμπέργκ.

Δραματικά τα λεπτά καθυστερήσεων με την Καρμιώτισσα αφού δεν δέχθηκε το δεύτερο γκολ να πιέζει για την ισοφάριση, χάνοντας τεράστια ευκαιρία και τελικά το παιχνίδι μετά από παρέλευση έξι λεπτών καθυστερήσεων ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα να κερδίζει με 1-0 με «χρυσό» σκόρερ όπως εξελίχθηκε τον Βαλμπουενά.

Κίτρινες: Βαλμπουενά / Λαρς, Ρόσι, Κοβάσεβιτς

Aπόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Κρμέντσικ(72΄Αμπτουραχίμι), Γιούρτσεβιτς(58’ Σκέλβικ), Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά(81΄Ντιγκινί), Κοστάτσιε, Κολ(58΄Τέκιε).

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Σκέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Ντιγκινί, Αμτουραχίμι, Χουσείν, Ψύχας, Παναγιώτου, Ρόμπινσον.

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια(66΄Μπεν Σαλάμ), Φουρ, Λουκίλι, Παντελή(90΄Ματθαίου) Τσουκαλάς, Ρόσι, Λαρς, Κοβάσεβιτς, Σουκ(45΄Νεοφύτου)

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Μουκτάρης, Άντρις, Μιχαήλ, Χριστοφόρου, Μπεν Σαλάμ, Ματθαίου