“Καθάρισε” στην Κύπρο και βλέπει Σλοβακία

Με γκολ του Μοντνόρ και Σπόλιαριτς ο Άρης νίκησε με 2-0 της ΑΕΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Καλύτερος από την ΑΕΚ ο Άρης πήρε μια πολύ σημαντική νίη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μετά τις ήττες από την Ρακόφ και πλέον βλέπει τον αγώνα με τη Σλόβαν στη Σλοβακία. Μοντνόρ και Σπόλιαριτς με γκολ σε κάθε ημίχρονο έφεραν τη μεγάλη και σημαντική νίκη για τον Άρη.

Το πρώτο μισάωρο του αγώνα έφερε με την ολοκλήρωση του τον Άρη να είναι μπροστά στο σκορ με ωραίο σουτ του Μοντνόρ και κακή αντίδραση από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Ο Άρης είχε την κατοχή χωρίς όμως να έχουμε κάτι το αξιόλογο, ούτε όμως και από την ΑΕΚ που ήταν πίσω στην άμυνα της και περίμενε τους γηπεδούχους.

Ο Άρης υπερείχε του αντιπάλου του κρατούσε εύκολα τη μπάλα, έβγαινε γρήγορα μπροστά και γενικά ήταν αυτός που ήταν πιο κοντά σε δεύτερο γκολ παρά η ΑΕΚ στην ισοφάριση. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε μετά από πέντε λεπτά καθυστερήσεων με τον Άρη να προηγείται με 1-0 με γκολ του Μοντνόρ.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στην επνάληψη και προσπαθούσε να αντιδράσει χωρίς όμως αποτέλεσμα με τον Άρη όταν έβγαινε μπροστά να είναι πολύ επικίνδυνος και να προσπαθεί να βάλει δεύτερο γκολ για να «σκοτώσει» το παιχνίδι. Με πιο πολλά ψυχικά αποθέματα ο Άρης δεν άφηνε τον αντίπαλο του να τον απειλήσει με τον αγώνα να μπαίνει στο τελευταίο του δεκάλεπτο.

Στο 87΄ο Άρης με ωραίο πλασέ του Σπόλιαριτς “σκότωσε” το παιχνίδι και πλέον ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα για την ΑΕΚ να αντιδράσει. Δέκα τα λεπτά των καθυστερήσεων με τον Άρη να χάνει ευκαιρίες και για τρίτο γκολ, με σουτ των Στρούσκι και Στεπίνσκι. Τέλος στον αγώνα με τον Άρη να κερδίζει με 2-0 και να βλέπει τον εκτός έδρας αγώνα του με τη Σλόβαν για πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Κίτρινες: Ουρόσεβιτς / Γκάμα

Άρης: Βανά, Μουσούντα, Μπένγκτσον(62΄Σπόλιαριτς), Μπράουν, Στεπίνσκι, Σανέ(62΄Μποακί), Γιαγκό(46΄Καζού), Μαγιαμπέλα(75΄Νίκολιτς), Ζόκε, Μοντνόρ(62΄Στρούσκι), Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Μποακί, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Νίκολιτς, Στρούσκι, Σουμάνσκι.

ΑΕΚ: Πίριτς, Λέδες, Λόπες(83΄Μάμας), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα(63΄Σολ), Πονς, Καπτούμ(63΄Τρισκόφσκι), Ρομπέρζ(63΄Τόμοβιτς), Σάντσεζ, Γκιούρτσο.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Σολ, Τρισκόφσκι, Καψής, Γκονζάλεζ, Τζιωρτζής, Μάμας.