“Καθάρισε” την πρόκριση και είναι σε ομίλους…

Επιβλητικός Άρης κέρδισε με 6-2 την Μπάτε και ολοταχώς για πρόκριση

“Καθάρισε” σχεδόν την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι ο Άρης που επιβλήθηκε με 6-2 της Μπάτε στον πρώτο αγώνα του 2ου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ. Με γκολ των Γκομίς που πέτυχε δύο, του Μπενγκστον, του Μοντνόρ, του Στεπίνσκι, αλλά και ένα αυτογκόλ φρόντισε να έχει εύκολη δουλειά στον επαναληπτικό. Αν προκριθεί που είναι πολύ πιθανόν  είναι σίγουρα σε ομίλους ευρωπαικούς.

Ο αγώνας:

Πολύ καλύτερα μπήκε στον αγώνα ο Άρης που προσπάθησε για το γρήγορο γκολ, όμως η Μπάτε βρήκε τα πατήματα της και προσπάθησε κι αυτή με τη σειρά της να απειλήσει. Στο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου είχαμε μια εξαιρετική ενέργεια του Γιαγκό από δεξιά που μπήκε στην περιοχή των Λευκορώσων και ανατράπηκε με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι. Ο Γκομίς ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για τον Άρη εν μέσω πανηγυρισμών.

Καταιγιστικός ο Άρης μετά το γκολ του έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες πρώτα με τον τερματοφύλακα της Μπάτε να κερδίζει τον Μπαμπίκα στο πλασέ που έκανε και στη συνέχεια τον Μπένγκστον να μην προλαβαίνει να πλασάρει σχεδόν πάνω στη γραμμή τέρματος.

Η υπεροχή του Άρη καρποφόρησε στο 32΄ξανά όταν ο Μπένγκστον έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή γύρισε σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Για ένα τρίλεπτο μετά το δεύτερο γκολ η άμυνα του Άρη πέρασε δύσκολα με δύο κόρνερ και ένα σουτ που κόντραρε για να περάσει έξω. Στο 39΄μετά από ωραία ενέργεια του Γκομίς και παράλληλη πάσα στη μικρή περιοχή ήρθε το τρίτο γκολ του Άρη με αυτογκόλ του Bane αφού είχε λάθος προβολή.

Ένα σουτ του Μπαμπίκα στο 43΄ πήγε στην κερκίδα, ενώ τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί για τον Άρη, όχι από το πρώτο παιχνίδι αλλά από το πρώτο ημίχρονο. Στο 44΄ενεργοποιήθηκε και ο Βάνα σε μια παράλληλη μπαλιά των Λευκορώσων! Μετά από δύο λεπτά καθυστερήσεων το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να είναι μπροστά με 3-0!!!

Με διπλή αλλαγή ξεκίνησε ο Άρης το δεύτερο ημίχρονο με τους Τζόκε και Στεπίνσκι να μπαίνουν στις θέσεις των Νίκολιτς και Μπένγκστον. Γκολ για την Μπάτε στο 49΄, αφού οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος στην άμυνα του Άρη και ο Kontsevoi που βρέθηκε μόνος πλάσαρε εύστοχα τον Βάνα. Στο 52΄μια κεφαλιά του Γκομίς ανάγκασε τον τερματοφύλακα των Λευκορώσων να αποκρούσει με υπερένταση, ενώ είχαμε ένα τρίλεπτο με τον Άρη να έχει συνεχόμενα κόρνερ.

Ο αγώνας έφτασε τη μία ώρα με τον Άρη να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο, να είναι συνεχώς στην επίθεση, να πιέζει αφόρητα τον αντίπαλο και να έχει το πρώτο χέρι, χάνοντας και ευκαιρίες όπως το σουτ του Στρούσκι στο 55΄ που απέκρουσε και πάλι ο Kudravets για την Μπάτε. Στο 60΄ο Γκομίς με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έκανε το 4-1, αφού μετά από στημένο ο Γάλλος με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο τερματοφύλακα!

Στο 65΄η Μπάτε μείωσε και πάλι με κεφαλιά μετά από κόρνερ για να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, με τον Άρη όμως να χάνει ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις με Στεπίνσκι αλλά και Μπαμπίκα. Ο Άρης πλέον προσπαθούσε να κρατήσει τα υπέρ του δεδομένα, αντί αυτού πέτυχε και πέμπτο γκολ με τον Μοντνόρ που είχε περάσει ως αλλαγή στο 80΄. Το τελικό 6-2 για τον Άρη πέτυχε με πέναλτι στο 90΄ο Στεπίνσκι, ολοκληρώνοντας το θρίαμβο του Άρη!

Κίτρινες: Grecikho

Άρης: Bανά, Καζού, Γιαγκό, Μπρόρσον, Μουσούντα, Στρούσκι, Νίκολιτς(46΄Τζόκε), Μαγιαμπέλα(87΄Σανέ), Μπένγκτσον(46΄Στεπίνσκι), Γκομίς(80΄Μοντνόρ), Μπαμπίκα(80΄Σπόλιαριτς)

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Σανέ, Τζόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς

Μπάτε: Kudravets, Khadarkevich(71΄Martynof), Bane(85΄Volkov), Gromyko, Jimoh, Bocharov, Nechaev, Grechikho(85΄Islamovic), Malkevich(62΄Laptev), Kontsevoi, Antilevski(71΄Posdrelov)

Στον πάγκο: Dergachev, Kovruk, Martynov, Vasilevich, Shestyuk, Podstrelov, Volkov, Islamovic, Laptev