Απόλλων: Ζωντανός… με Ουάρντα και Πίττα

Στο κόλπο της Ευρώπης παραμένει ο Απόλλωνας αφού έκανε την ανατροπή με γκολ του Ουάρντα και Πίττα και συνεχίζει...

Έκανε την ανατροπή ο Απόλλωνας και με γκολ των Ουάρντα και Πίττα “απάντησε” στο γκολ του Κακουλή και συνεχίζει να αναβαίνει στη βαθμολογία. Βρίσκεται πλέον στο -3 από τη θέση της Ευρώπης!

Καθόλου καλός ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ από τον Κακουλή στο 41΄.

Οι «γαλάζιοι» ξεκίνησαν με ευκαιρία σε απευθείας φάουλ του Χάμπου που απέκρουσε ο Φαμπιάνο, ενώ στη συνέχεια η Ομόνοια φαινόταν να διαχειρίζεται καλύτερα το παιχνίδι. Παρά την ελαφριά υπέρ του κατοχή ο Απόλλωνας ήταν νωθρός και δεν μπόρεσε να απειλήσει, αφού οι πλαγιοκοπήσεις που έκανε υστερούσαν στην τελική προσπάθεια. Η Ομόνοια κτύπησε στο 41΄, όταν από αριστερά ο Λοίζου έδωσε την ασίστ στον Κακουλή που νίκησε τον Γιοβάνοβιτς.

Η αντίδραση του Απόλλωνα μετά το γκολ ήταν δύο σουτ του Πίττα που πέρασαν έξω από τα δοκάρια και μετά από τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ομόνοια να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0.

Αν και δεν ξεκίνησε καλά ο Απόλλωνας στο δεύτερο ημίχρονο εντούτοις πριν συμπληρωθεί το 60ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ουάρντα  με σουτ μέσα από την περιοχή. Μετά και το γκολ του Απόλλωνα, η Ομόνοια όλως παραδόξως πήρε την κατοχή και σχεδόν έκλεισε τους «γαλάζιους» που προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους. Το παιχνίδι είχε μπει στο τελευταίο του δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν αλλά στην τελική προσπάθεια να υστερούν και να μην μπορούν να βρουν την τελική πάσα.

Στο 81΄ο Απόλλωνας πήρε το προβάδισμα, όταν μετά από μια επιθετική ενέργεια στην περιοχή της Ομόνοιας ο Χουσαίν που μπήκε ως αλλαγή έκανε το γύρισμα και ο Πίττας με προβοή έκανε το 1-2. Τέσσερα ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων με τον Απόλλωνα να κράτα το πολύ σημαντικό υπέρ του προβάδισμα και να παίρνει τη νίκη που πλέον τον φέρνει σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις της Ευρώπης!

Κίτρινες:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Γιούστε, Λοίζου(80΄Σάββα), Κίτσος, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ(74΄Μπέζους), Μπασιρού, Ζαχαρίου(64΄Σράντι), Παναγιώτου, Μιξ(73΄Κασάμα), Κακουλής(64΄Μπεσεντίν).

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Παπουλής, Λανγκ, Σράντι, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Βενιζέλου, Σάββα, Κυριακίδης, Μπεζούς

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Φιλιώτης, Κολ(77΄Χουσαίν), Χάμπος, Ουάρντα(90΄Ντιγκινί), Πίττας, Ντόνιο(64΄Γιόστεν), Βα(76΄ΣΑχάρ)

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Ίλιεφ, Χουσεϊν, Ντανίλο, Ποντικός, Ντιγκινί, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή