“Χ”ορταστική ισοπαλία με “Αγγλικό” σκορ!!!

ΑΕΛ και Νέα Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλες 3-3

ΑΕΛ και Νέα Σαλαμίνα σε ένα παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες εξήλθαν ισόπαλες 3-3, έχοντας από ένα ημίχρονο. Η ΑΕΛ είχε το πρώτο όπου προηγήθηκε με 3-1 με γκολ των Ντέγουεστ, Τεισέιρα και Μιλιτσεάνου, ενώ το δεύτερο ημίχρονο που άνηκε στους φιλοξενούμενους έφερε δύο γκολ, ακόμα ένα του Ντορεγκαράι που σκόραρε και στο πρώτο και ένα του Τσίκο που διαμόρφωσε το τελικό 3-3!

Γεμάτο πρώτο ημίχρονο στο «ΑΛΦΑ ΜΕΓΑ STADIUM” μεταξύ ΕΛ και Νέας Σαλαμίνας αφού τα είδαμε όλα. Τέσσερα γκολ, πέναλτι, παρεμβάσεις του VAR και γενικά ένα παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες με καλό ποδόσφαιρο.

Δηλώσεις Πλουτή για Σοφοκλέους και εισιτήρια τελικού

Η ΑΕΛ προηγήθηκε στο πρώτο 15λεπτο με κεφαλιά του Ντέγουεστ για να καταφέρει ένα τέταρτο μετά η Σαλαμίνα να ισοφαρίσει με Ντορεγκαράι με κεφαλιά μετά από κόρνερ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν τα γκολ τους τρία με κεφαλιά του Τεισέιρα και εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Μιλιτσεάνου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΛ να προηγείται με 3-1, ενώ αξιοσημείωτο γεγονός είναι το ντεμπούτο του 19χρονου τερματοφύλακα των «γαλαζοκίτρινων», Μιχάλη Κυριάκου.

Καταιγιστική η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα, έχασε τρεις κλασσικές ευκαιρίες και πέτυχε δύο γκολ με Ντορεγκαράι μετά από σοβαρό λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ και με τον Τσίκο με κεφαλιά ισοφαρίζοντας το σκορ του αγώνα. Η ΑΕΛ ήταν λες και δεν βγήκε από τα αποδυτήρια στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου.

Μετά από όλα όσα έγιναν το πρώτο 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε πολύ και μέχρι το 84ο λεπτό δεν είδαμε κάτι το αξιόλογο, παρά μονάχα τις αλλαγές από τους δύο προπονητές. Στο 84΄οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να γυρίσουν το παιχνίδι με την κεφαλιά του Ντάνκοβίτς να αποκρούετε πάνω στη γραμμή από τον Ντέγουεστ.

Τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο διαμορφωμένο από το 60΄3-3 με τις δύο ομάδες να παίρνουν αό ένα βαθμό.

Κίτρινες: Νταβόρ

ΑΕΛ: Κυριάκου, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς(58΄Χάσα), Νταβόρ, Mακρής(59΄Παπαφώτης), Ανδρέου(68΄Τσέρνιχ), Μιλιτσεάνου(68΄Μπεραχίνο), Μεντόσα(81΄Κολιάς), Τζάλμα, Ντέγοεστ

Στον πάγκο: Μούριελ, Χασά, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Μιραλάς, Παντελή, Φιλίποβιτς, Τσέρνιχ, Κολιάς, Μπιλοβάρ, Κοντινέλα, Ρόμο

Νέα Σαλαμίνα: Μελισσάς, Μαλεκκίδης(37′ Νικολάου), Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο(46΄Κλίμοβιτς), Μάντζεκ(81΄Τολεμές), Κουμουρής(46΄Τσίκο), Καρλίτος, Μποτεάκ(73΄Φελίπε), Ντορεγκαράι, Λέουκο

Στον πάγκο: Κίσσας, Σεργίου, Τσίκο, Κλίμοβιτς, Σαλαλίχ, Φράγκος, Φλοριάν, Μαργκάσα, Φελίπε, Μαρτίνιο, Ντιακιτέ