Μένει ζωντανή η Γιουβέντους, σε κρίση η Ίντερ, ζωντανή για το CL η Αταλάντα

Στο «κυνήγι» των ευρωπαϊκών «εισιτηρίων» της νέας αγωνιστικής περιόδου, παρέμεινε η Γιουβέντους μετά την εντός έδρας νίκη της με 1-0 επί της Βερόνα, για την 28η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, διατηρώντας τους φιλοξενούμενους στη ζώνη του υποβιβασμού.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημειώθηκε από τον Μόιζε Κεν στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, χαρίζοντας στη «Γηραιά Κυρία», που προερχόταν από το μεγάλο διπλό στο «Derby D’ Italia» πριν τη διακοπή λόγω των Εθνικών Ομάδων, την πέμπτη διαδοχική νίκη της σε Ιταλία και Ευρώπη (3 στη Serie A και 2 στη φάση των «16» του Europa League επί της Φράιμπουργκ).

Έτσι όπως πάει το τελευταίο διάστημα η Ίντερ όχι μόνο κινδυνεύει να μείνει εκτός Champions League, αλλά εάν δεν συνέλθει άμεσα, τότε είναι πιθανό να μην βγει ούτε στην Ευρώπη τη σεζόν 2023/2024!

Η Φιορεντίνα με το γκολ του Μποναβεντούρα στο ξεκίνημα του β΄ μέρους έφυγε με το «διπλό» από το Μιλάνο (1-0), πανηγυρίζοντας την 5η διαδοχική της νίκη στη Serie A.

Για την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, από την άλλη, ήταν η 3η σερί ήττα, 4η στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος και 10η στο σύνολο, δείγμα του ότι οι «νερατζούρι» βρίσκονται σε αγωνιστική κρίση.

Η Αταλάντα νίκησε, έστω και δύσκολα, στην έδρα της ουραγού της βαθμολογίας και «καταδικασμένης» σε υποβιβασμό, Κρεμονέζε με 3-1, στο πρώτο ματς της 28ης αγωνιστικής της Serie A, μετά τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες, και παρέμεινε σε τροχιά Champions League.

Η ομάδα του Μπέργκαμο προηγήθηκε με τον Ντε Ρουν (44′), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το πέναλτι του Τσιοφάνι (56′), αλλά στο 73ο λεπτό ο Μπογκά έκανε το 2-1 και στις καθυστερήσεις ο Λούκμαν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Κρεμονέζε-Αταλάντα    1-3 (56′ πεν. Τσιοφάνι-44′ Ντε Ρουν, 73′ Μπογκά, 90’+ Λούκμαν)

Ίντερ-Φιορεντίνα      0-1