Europa League: «Υπερηχητική» Φέγενορντ στους «8»

Αποτελέσματα αγώνων στο Europa League που ξεκίνησαν στις 19:45

Τρία 24ωρα πριν το ντέρμπι κορυφής της Eredivisie με τον Άγιαξ, η πρωτοπόρος του ολλανδικού πρωταθλήματος, Φέγενορντ, «ισοπέδωσε» στο «Ντε Κάιπ» τη Σαχτάρ Ντόνετσκ και με το εμφατικό 7-1 στη ρεβάνς του 1-1 του πρώτου αγώνα επί πολωνικού εδάφους, προκρίθηκε πανηγυρικά στους προημιτελικούς του Europa League.

Η «σεμνή τελετή» στο Ρότερνταμ είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν 3 γκολ σε λιγότερο από μισή ώρα αγώνα, «καθαρίζοντας» από νωρίς με την υπόθεση πρόκριση. Δεν έριξαν το ρυθμό τους ούτε στο δεύτερο κι έστειλαν μήνυμα στον «Αίαντα» ενόψει της κυριακάτικης αναμέτρησης στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα».

Ο Βλάχοβιτς σκόραρε δύο φορές στο Europa Park Stadion, μέτρησε το ένα γκολ και μ΄ άλλο ένα του Κιέζα στις καθυστερήσεις η Γιουβέντους προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Europa League με δύο νίκες απέναντι στην Φράιμπουργκ.

Το 4-1 του πρώτου ματς στο «Ολντ Τράφορντ», ανάμεσα στη Γιουνάιτεντ και στην Μπέτις, είχε ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα συνέχιζε στη διοργάνωση. Οι «κόκκινοι διάβολοι» με τον κορυφαίο τους σκόρερ στη σεζόν, Μάρκους Ράσφορντ, νίκησαν και στην Ανδαλουσία με 1-0, πιστοποιώντας ότι δικαιολογημένα συγκαταλέγονται μέσα στα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

«Γλυκιά» ήττα στο «Σουκρού Σαράτσογλου» από την Φενέρμπαχτσε (1-0) γνώρισε η Σεβίλη, η οποία θα βρεθεί στην κλήρωση της Παρασκευής μετά το 2-0 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Οι Τούρκοι προσπάθησαν πολύ στο β΄ μέρος για το γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, αλλά η άμυνα των Ανδαλουσιάνων άντεξε κι έτσι η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι πήρε το «εισιτήριο» για τους «8».

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων ρεβάνς της φάσης των «16» του Europa League:

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)-Σεβίλη (Ισπανία)          1-0