«Χρυσή αλλαγή» ο Σιμπατσό και κορυφή η Ουνιόν, στη δεύτερη θέση με πεντάρα η Ντόρτμουντ!

Ο Σιμπατσό μπήκε στο ματς στο 79’ και πέντε λεπτά μετά έδωσε τη νίκη-πρωτιά στην Ουνιόν Βερολίνου με 2-1 επί της Μάιντς. Δεύτερη πλέον η Μπορούσια μετά το 5-1 στο θεωρητικό ντέρμπι με τη Φράιμπουργκ.

Η Ουνιόν Βερολίνου συνεχίζει να ζει τ’ όνειρο της, καθώς ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά τη σημερινή νίκη της επί της Μάιντς με 2-1, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga, και περιμένει το αυριανό ματς της Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Από εκεί και πέρα η Ντόρτμουντ δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί στο ντέρμπι της Φράιμπουργκ εύκολα με 5-1. Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως καταλυτικό ρόλο στο ματς έπαιξε και η αποβολή του Σιλντίγια, ο οποίος από το 17ο λεπτό άφησε με δέκα παίκτες τους φιλοξενούμενους, ενώ στη συνέχεια έμειναν με εννιά παίκτες στο 77′ λόγω αποβολής και του Στράιχ.