Νίκες για Property Gallery Απόλλων, Robo Markets ΑΕΛ και Lemesos Volleyball

Αποτελέσματα 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Γυναικών

Δυο φοβερά από κάθε άποψη παιχνίδι επιφύλασσε η 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών ππυ ολοκληρώθηκε την Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2023. Ο Property Gallery Απόλλων επικράτησε στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» της Ανορθώσεως με 3-2 σετ σε ένα αγώνα που έχανε 0-1 και 1-2 σετ, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του.

Στο Λύκειο Πολεμιδιών η Lemesos Volleyball επικράτησε με 3-2 της Νέας Σαλαμίνας σε αγώνα με πολύ σασπένς. Η Ολυμπιάδα Ν. επικράτησε 3-0 του Δικέφαλου Γερίου και μείωσε στο -2 από τον Property Gallery Απόλλων ενώ την Τρίτη θα γίνει το μεγάλο ντέρμπι κορυφής στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ». Η Robo Markets ΑΕΛ επικράτησε στην Πάφο του Άρη Πολεμίου με 0-3 σετ και έμεινε στην 3η θέση.

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-2  (21-25, 25-14, 21-25, 25-16, 15-03)

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» και στον αγώνα Property Gallery Απόλλων – Ανόρθωσις στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών. «Αμαζόνες» και «Κυρίες» πρόσφεραν φοβερό θέαμα με τον Property Gallery Απόλλων να επικρατεί και να εξασφαλίζει δυο πόντους. Αντίθετα, η Ανόρθωσις έκανε πολύ καλή εμφάνιση, προηγήθηκε δυο φορές, αλλά πήρε μόνο ένα βαθμό.

Εντυπωσιακή αρχή για την Ανόρθωση που κατάφερε να επιβληθεί στο πρώτο σετ με 21-25 και να «παγώσει» το «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ», αφού προηγήθηκε με 0-1 σετ. σε 25’

O Property Gallery Απόλλων προσπάθησε να επιβληθεί στο δεύτερο σετ και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 14-10.  Οι «Αμαζόνες» διατήρησαν την κυριαρχία στον αγώνα 19-12  κα επικράτησαν 25-14 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1 σε 22’

Η Ανόρθωσις στο τρίτο σετ προηγήθηκε 03-08 και διατήρησε το προβάδισμά της για να κερδίσει 21-25 σε 25’ και πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ o Property Gallery Απόλλων εξασφάλισε γρήγορα μεγάλες διαφορές (14-06, 19-12, 22-13) για να κερδίσει 25-16 σε 21’. Στο πέμπτο σετ οι «γαλάζιες» της Λεμεσού ήταν πολύ καλές κέρδισαν με 15-03 σε 13’ και πήραν τη νίκη.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ιορδάνους, Νοqueras, Enneking, Λάμπρου, Ventura, Lavruk – Λίμπερο 1: Δαϋίδ – Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Χατζηκωνστάντα, Blizankova.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P.MATOLA): Ιωάννου, Ζεμπύλα, Χαραλάμπους, Maciagowski, Αrdila, Flores – Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου – Aλλαγές: Τζιακίδου, Βασιλείου, Θεοδότου.

Διαιτητές: Ανδρέας Δανιήλ – Μέμνων Αντώρκας.

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡ 3-0 .(25-13, 25-19, 25-12)

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως επιβεβαίωσε τα προγνωστικά κερδίζοντας με3 -0 τον Δικέφαλο Γερίου μειώνοντας στο -2 από τον πρωτοπόρο Property Gallery Απόλλων, ενώ αγωνίζονται μαζί την άλλη εβδομάδα.  Ο Δικέφαλος έκανε την προσπάθειά του, αλλά έχασε/ Η ομάδα της Ολυμπιάδας Νεαπόλεως δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει το πρώτο σετ 25-13 σε 19’ και να ανοίξει το σκορ. Η Ολυμπιάδα ξέφυγε στο δεύτερο σετ 21-14 και επικράτησε με 25-19 σε 23’  αυξάνοντας το υπέρ της σκορ στο 2-0 σετ. Η ομάδα της Νεαπόλεως στο τρίτο σετ μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 10-00 και επικράτησε 25-12 σε 23’ διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(P. FONGEL): Λεωνίδου, Νικολάου, Μανίταρου, Mudritskaya, Κωνσταντίνου, Drodz – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Xαραλαμπίδου, Παταρίδου,Donchuk,

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡ. (Δ. ΠΑΜΠΑΚΑΣ): Παντελίδου, Karambegovic, Μόλλα, Γεωργιάδου, Τσουτσούκη, Φότσιου – Λίμπερο 1: Τσαγγαρά, Λίμπερο 2: Aθανασιάδου – Αλλαγές: Παμπακά, Οικονομίδου, Στυλιανού, Ευαγόρου.

Διαιτητές: Νικόλας Τζιακούρης – Χρίστος Μαϊφόσιης.

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: AΡΗΣ ΠΟΛ. – Robo Markets ΑΕΛ 0-3  (19-25, 17-25, 19-25)

Σημαντική νίκη πέτυχε η Robo Markets ΑΕΛ κερδίζοντας στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών τον Άρη Πολεμίου με 0-3 στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ». Η Robo Markets ΑΕΛ έμεινες στην 3η θέση και ο Άρης Π. στην 7η.

Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε με 0-1 επικρατώντας στο πρώτο σετ 19-25 και προηγήθηκε. Σε ένα κλειστό δεύτερο σετ οι Λεμεσιανές βρέθηκαν στο +4 12-16 για να επικρατήσουν 17-25 και να διαμορφώσουν το 0-2 σετ.

Ο Άρης άρχισε καλύτερα το τρίτο σετ με το υπέρ του 06-02. Η Robo Markets ΑΕΛ όμως αντέδρασε προηγήθηκε 17-12 και πήρε το σετ με 19-25 σε 26’ γράφοντας το 0-3 σετ.

ΑΡΗΣ ΠΟΛ. (Γ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Μ. Κουππή, Κadyrova,Πέτρου, Khovalkina, Castillo, Χατζηχριστοδούλου – Λίμπερο 1: Ρ. Κουππή, Λίμπερο 2:  Παπά- Αλλαγές:

Robo Markets ΑΕΛ (E.QUINTA): Petrovic, Chkatatashvili, Castaneda, Fayad, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Τηλεμάχου – Αλλαγές: Παλιομυλίτη, Ε. Θεοδοσίου, Γ. Θεοδοσίου.

Διαιτητές: Νίκος Αντωνίου- Κυριάκος Κογιώνης.

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 (09-25, 25-15, 25-22, 21-25, 15-11)

Τις όποιες ελπίδες για την τετράδα διατηρεί η Lemesos Volleyball που επικράτησε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Νέας Σαλαμίνας στο Λύκειο Πολεμιδιών με 3-2 σετ μετά από ένα αγώνα που κράτησε 118’ με σνατροπές

Δυο διαφορετικά σετ παρακολουθήσαμε στον αγώνα. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν κυρίαρχη στο πρώτο σετ και κέρδισε 09-25 για να προηγηθεί 0-1 σετ. Αντιστρόφως αντίθετη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ με την Lemesos Volleyball να επιβάλλεται 25-15 και να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ.

Η Lemesos Volleyball άρχισε εντυπωσιακά και το τρίτο σετ και προηγήθηκε 08-03. Η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε την απόδοσή της και μείωσε 11-08.. H Lemesos Volleyball κατάφερε να κρατήσει και να κερδίσει 25-22 ανακτώντας το προβάδισμα.  Στο τέταρτο σετ η Νέα Σαλαμίνα πήρε το προβάδισμα, προηγήθηκε  17-21 και επικράτησε 21-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο πέμπτο σετ η Lemesos Volleyball επικράτησε 15-11 και πήρε τη νίκη και το δίποντο.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α.ΛΙΟΤΑΤΗΣ):Ιωάννου, Στυλιανού, Λάσπου, Van der Veen, Fusiger, Murambi – Λίμπερο 1: Μιχαήλ, Λίμπερο 2: Σιακίδιυ – Παπακυριακού – Αλλαγές: Λοϊζου, Κέστα,

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Sharlisa, Κυριάκου, Προκοπίου, Nikolova, Κόκκινου, Shevkenek – Λίμπερο 1: Μαραγκού, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές: Σιαπάνη, Κυριάκου, Θεοδούλου.