Ο Γιακουμάκης “σφράγισε” την πρόκριση της Σέλτικ στον τελικό

Στον τελικό του Λιγκ Καπ Σκωτίας προκρίθηκε η Σέλτικ, έπειτα από τη νίκη της με 2-0 επί της Κιλμάρνοκ. Οι «Κέλτες» θα περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους, που θα είναι είτε η Ρέιντζερς είτε η Αμπερντίν (σήμερα (15/1) σέντρα στις 17:00).

Η ομάδα του Αγγελου Ποστέκογλου δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα για να φτάσει στην πρόκριση. Άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Νταϊζέν Μαέντα, ενώ ο Γιώργος Γιακουμάκης ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο διεθνής Ελληνας επιθετικός είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς στο 74′, στη θέση του Κιόγκο Φουρουχάσι. Αυτό ήταν, ίσως, το τελευταίο γκολ του 28χρονου πρώην φορ της ΑΕΚ για την πρωταθλήτρια Σκωτίας, μιας και τα βρετανικά ΜΜΕ τον «στέλνουν» στην Ιαπωνία, παρά το ενδιαφέρον της Σαμπντόρια.