Δεν “σηκώσει κεφάλι” η Σεβίλη – Νίκη και 3η θέση η Σοσιεδάδ

Η Σοσιεδάδ δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, επικράτησε με 3-1 και «στρογγυλοκάθησε» στην 3η θέση της LaLiga μετά από 17 αγωνιστικές.

Το ντέρμπι των Βάσκων κρίθηκε εν πολλοίς στην φάση του 60ού λεπτού, όταν ο Άλβαρεθ είδε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων. Ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Οϊαρθάμπαλ με το 3-1 ουσιαστικά «σφράγισε» το «τρίποντο» για τη Σοσιεδάδ.

Με ανατροπή στο δεύτερο μέρος η Τζιρόνα επικράτησε με 2-1 της Σεβίλης, η οποία δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά το 2-1 επί της Χετάφε κι έτσι συμμπλήρωσε επτάδα αγώνων με μόλις ένα «τρίποντο»!

Για 88 λεπτά οι δύο ομάδες όδευαν προς την ισοπαλία, αλλά ο Γιάντζελ Ερέρα, ο οποίος είχε περάσεοι ως αλλαγή στο 62΄, χάρισε το «τρίποντο» στους γηπεδούχους κι έτσι για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι μεταξύ τους δεν υπήρξε «μοιρασιά».

Για τους γηπεδούχους, που αποσπάστηκαν 6 βαθμούς από τους Αανδαλουσιάνους, ήταν η πρώτη νίκη μετά από τρία ματς (δύο σε πρωτάθλημα κι ένα στο Κύπελλο), και δύο σερί ισοπαλίες με το ίδικο σκορ (2-2) απέναντι σε Εσπανιόλ (εκτός) και Ράγιο Βαγεκάνο (εντός έδρας).