Λίβερπουλ και Γουλβς θα τα πουν ξανά στο “Μολινό” για την πρόκριση

Σε επαναληπτικό αγώνα που θα διεξαχθεί στο «Μολινό» θα «λύσουν τις διαφορές τους», Λίβερπουλ και Γουλβς μετά το αποψινό μεταξύ τους 2-2 στο πλαίσιο της φάσης των «64» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι «Λύκοι» πήραν προβάδισμα με τον Γουέδες στο 26΄, γκολ για το οποίο φέρει μεγάλη ευθύνη ο γκολκίπερ των «κόκκινων», Άλισον, ωστόσο, βρήκαν τον τρόπο να φέρουν… τούμπα το ματς με τα τέρματα των Νούνιες (45΄) και Σαλάχ (52΄).

Η είσοδος του Χουάνγκ Χι-Τσαν στον αγωνιστικό χώρο στο 63ο λεπτό έμελλε ν΄ αποδειχθεί καθοριστική για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Νοτιοκορεάτης επιθετικός διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 67΄.

Η σημερινή ήταν η πρώτη ισοπαλία ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Γουλβς μετά από 14 αγώνες ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης (3 νίκες η Γουλβς και 11 η Λίβερπουλ) και, πλέον, η ομάδα που θα προχωρήσει στους «32» θα γίνει γνωστή μετά τον επαναληπτικό που θα δίνει στην έδρα των «Λύκων».

Στον πάγκο των γηπεδούχων έμεινε σε όλο το 90λεπτο ο Κώστας Τσιμίκας.

Η πρώτη «βόμβα» στο Κύπελλο Αγγλίας έπεσε στο Χίλσμπορο, όπου η Σέφιλντ Γουένσντεϊ, ομάδας της 1ης κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος, απέκλεισε από το Κύπελλο την ομάδα που βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, Νιουκάστλ με 2-1!

Και τα δύο γκολ των θριαμβευτών πέτυχε ο Γουίντας στο 52΄ και 65΄, ενώ για τους «ανθρακωρύχους» μείωσε στο 69΄ ο Γκιμαράες.

Μεγάλη πρόκριση στην φάση των «32» του FA Cup πήρε η Γουέστ Χαμ στην έδρα της Μπρέντφορντ με το γκολ του Μπενραχμά στο 79ο λεπτό.