“Αυτόχειρας” ο Ολυμπιακός

O ολοκληρωτικός Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου, υπέστη καθίζηση στο δεύτερο, με τον Αμινέ Νουά να «κλέβει» από τα 6.75 στα 0.3΄΄ για τη λήξη το πέμπτο εφετινό ευρωπαϊκό «διπλό» των Πειραιωτών. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 77-75 από τη Βιλερμπάν στη Λιόν, για την 14η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 9-5. Στον αντίποδα, οι Γάλλοι πανηγύρισαν την τρίτη διαδοχική νίκη τους, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 6-8.

Ο Ολυμπιακός πέταξε στον… κάδο των απορριμμάτων τη διαφορά των 21 πόντων (33-54) που οικοδόμησε στο 34΄, απενεργοποιώντας την περιφερειακή του άμυνα, με τη Βιλερμπάν να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75 (ολοκλήρωσαν με 11/21 τρίποντα), να μαζεύει τη διαφορά και με πείσμα στον… επίλογο του αγώνα να σημειώνει μία τεράστια ανατροπή!

Οι Τζόνα Μάθιους και Σαρλ Καουντί σημείωσαν από 14 πόντους για τους νικητές, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Αμινέ Νουά (13π.) και Νάντο ντε Κολό (13π.). Από τον Ολυμπιακό των 14 λαθών ξεχώρισαν οι Σάσα Βεζένκοφ (16π.), Αϊζάια Κάναν (14π.), Κώστας Σλούκας (13π.) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 31-47, 50-61, 77-75

Οι αυτοματισμοί και η διάρκεια σε άμυνα και επίθεση έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στον Ολυμπιακό, που βρέθηκε στο 5΄ στο +13 (21-8) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (18-28). Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ταχύτητα, απάντησαν με επιμέρους σκορ 14-4 και στο 17΄ ξέφυγαν με +20 πόντους (42-22), χωρίς να αγχωθούν από την προσπάθεια των Γάλλων για αντίδραση, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +16 (47-31).

Οι Πειραιώτες επανέφεραν την… εικοσάρα με το… καλησπέρα της τρίτη περιόδου (51-31), ενώ ο Κάνααν από τα 6.75 έδωσε στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της στο 34΄ (54-33). Με τον Ολυμπιακό να κατεβάζει ανεξήγητα ταχύτητα σε άμυνα και επίθεση σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι βρήκαν το μακρινό σουτ και με το κοινό να τους δίνει ενέργεια απάντησαν με σερί 11-0 μειώνοντας σε 44-54 στο 27΄. Ο Κάνααν με το τέταρτο τρίποντό του (47-61) προσπάθησε να αφυπνίσει τον Ολυμπιακό, αλλά οι Γάλλοι είχαν πεισμώσει…

Η τρίποντη εκτέλεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο και μετά από ένα σερί 10-0 βρέθηκαν στο 32΄ σε απόσταση αναπνοής από την ανατροπή (60-61), απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έδειχνε χαμένος στη… μετάφραση. Οι συνεργασίες Ντε Κολό και Φαλ συνεχίστηκαν και στο 38΄ ήρθε η ισοφάριση για τη Βιλερμπάν (70-70), ενώ στο 1:37 για τη λήξη ο Γάλλος γκαρντ χάρισε στην ομάδα του το προβάδισμα με 2/3 βολές (μετά από φάουλ και τεχνική ποινή). Ο Ολυμπιακός έβγαλε κρίσιμη άμυνα, με τον Φαλ να μπλοκάρει τον Ντε Κολό και τον Λαρεντζάκη να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 74-75. O Πάρκερ κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ και στην επαναφορά ο Ντε Κολό πάσαρε στον Νουά, με τον τελευταίο να «εκτελεί» τους «ερυθρόλευκους» στα 0.3″ για τη λήξη. Η τελευταία προσπάθεια του Ολυμπιακού δεν βγήκε στο παρκέ, με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν το «διπλό» μέσα από τα χέρια τους…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χιμένεθ, Ρότσα, Σούκις