Με Σαλάχ από τα… παλιά λύγισε την Τότεναμ στο Λονδίνο η Λίβερπουλ!

Με μια εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και αντέχοντας την πίεση στο δεύτερο, η Λίβερπουλ με δύο γκολ του Σαλάχ επικράτησε στο Λονδίνο της Τότεναμ (1-2) και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Ήταν εξαιρετική για ένα ημίχρονο, άντεξε στη μεγάλη πίεση που δέχθηκε στο δεύτερο και έτσι η Λίβερπουλ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στο Λονδίνο (1-2) επί της Τότεναμ, φτάνοντας σε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο, το οποίο τη διατηρεί κοντά στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Από την άλλη πλευρά, η Τότεναμ έπεσε στην 4η θέση της βαθμολογίας, βλέποντας την πλάτη της Νιούκαστλ και πιθανότατα η προσεχής διακοπή του πρωταθλήματος έρχεται την κατάλληλη στιγμή, αφού πολλοί παίκτες φαίνεται να έχουν έρθει στα όριά τους.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ στο 11’ άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ με πλασέ μέσα από την περιοχή, το οποίο άφησε άγαλμα τον Λορίς, με την Τότεναμ να βρίσκει αντίδραση, καθώς ο Πέρισιτς στο 19’ σημάδεψε το δοκάρι.

Το σοκ των γηπεδούχων εκμεταλλεύθηκε και πάλι ο Σαλάχ, καθώς στο 40’ διαμόρφωσε και το 0-2, δείχνοντας ότι η Λίβερπουλ θα φτάσει εύκολα ή γρήγορα στη νίκη. Ωστόσο, η Τότεναμ που έπαιζε χωρίς τον Σον, κατάφερε να μειώσει στο 70’ με τον Κέιν και στη συνέχεια «κατασκήνωσε» στην περιοχή του Άλισον.

Παρ’ όλα αυτά, η Τότεναμ δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, με τη Λίβερπουλ να φτάσει στο κρίσιμο τρίποντο.