«Διπλό» της Ρεάλ στο Μιλάνο, «μπαμ» της Μπάγερν, «εκκωφαντική» η Μακάμπι

Έτσι άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Euroleague

Με ένα τεράστιο «διπλό» της Ρεάλ Μαδρίτης στο Μιλάνο επί της Αρμάνι, την πρώτη νίκη της Μπάγερν Μονάχου, με «θύμα» την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές και την… δίχως φρένα εμφάνιση της Μπασκόνια, άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Euroleague.

Στο Μιλάνο, οι Τζανάν Μούσα (25π.) και Μάριο Χεζόνια (15π.) ηγήθηκαν της επίθεσης της Ρεάλ, με τους Ισπανούς να βρίσκουν την άμυνα που έψαχναν στην τρίτη περίοδο (κράτησαν την Αρμάνι στους 11 πόντους) και να φτάνουν άνετα στη νίκη με 83-77 επί της ομάδας του Έτορε Μεσίνα. Στο 3-3 ισορρόπησαν το ρεκόρ τους οι Μαδριλένοι, που πλέον ισοβαθμούν με τους Ιταλούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 50-47, 61-67, 77-83

Στο Μόναχο, η ψυχραιμία και η μαχητικότητα της Μπάγερν, οδήγησε τη γερμανική ομάδα στη νίκη με 81-78 επί της Αναντολού Εφές, πανηγυρίζοντας την πρώτη εφετινή ευρωπαϊκή νίκη της και υποχρεώνοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης στην τέταρτη ήττα της.

Με 16 πόντους, ο Κάσιους Γουίνστον κυριάρχησε στην επίθεση της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι, τη στιγμή που οι Βασίλιε Μίτσιτς (24π.) και Γουίλ Κλάιμπερν (21π.) δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή, την οποία άγγιξαν οι φιλοξενούμενοι στα 26΄΄ για τη λήξη, όταν μείωσαν σε 80-78, αλλά δεν βρήκαν στην εκπνοή του αγώνα το μακρινό σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση…

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-39, 62-61, 81-78

Στη Βιτόρια, η Μπασκόνια… σκόρπισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ, συντρίβοντας την με 116-87 και βελτιώνοντας σε 4-2 το ρεκόρ της, πιάνοντας στη βαθμολογία τους Ισραηλινούς. Το ρεκόρ παραγωγικότητας των γηπεδούχων δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο, με την Μπασκόνια να μετατρέπει σε… περίπατο έναν αγώνα που έκρυβε κινδύνους.

Ο Μάρκους Χάουαρντ με 23 πόντους οδήγησε την επίθεση των νικητών, ενώ από τη Μακάμπι προσπάθησε ο Λορένζο Μπράουν με 20.

Τα δεκάλεπτα: 35-20, 63-42, 90-67, 116-87