Πρεμιέρα με νίκες για ΑΕΛ και Απόλλων

Υποσχέσεις άφησε η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Γυναικών 2022-2023

Με νίκες των Property Gallery Απόλλων, Ολυμπιάδας Ν., Ανόρθωσις και ΑΕΛ ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα του 48ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών την Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2022.Οι αγώνες πρόσφεραν συγκινήσεις δείχνοντας ότι φέτος θα δούμε συναρπαστικό πρωτάθλημα. Ειδικά, ο αγώνας ΑΕΛ – Νέα Σαλαμίνα είχε πλοκή και ανατροπές με τις «γαλαζοκίτρινες» να κερδίσουν στο τάϊ – μπρέικ.

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBAL – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3 (25-23, 25-27, 20-25, 16-25)

Oι νταμπλούχες της σεζόν 2021-2022 άρχισαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους κερδίζοντας στο Λύκειο Πολεμιδιών την Lemesos Volleyball  με 3-1 σετ σε 2 ώρες και 4 λεπτά. Οι «ροζ» έβαλαν σθεναρή αντίσταση στις «γαλάζιες» και έδειξαν «τσαγανό». O Property Gallery Απόλλων πήρε μια νίκη σε δύσκολη έδρα και βλέπει τη συνέχεια.

Στο πρώτο σετ η Lemesos Volleyball επικράτησε 25-23 σε 26’και προηγήθηκε. Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο δεύτερο σετ με τις «γαλάζιες» να επικρατούν 25-27 σε 32’ ισοφαρίζοντας 1-1.

Στη συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Γιαπάνη ανέβηκε επικρατώντας 25-20 στο τρίτο σετ σε 29’ και προηγήθηκε 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε 16-25 σε 28’ και επικράτησε με 1-3 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΣΠΥΡΟΥ): Σιαπάνη, Van der Veen, Στυλιανού, Gonsalves, Ιωάννου, Fusger – Λίμπερο: Μιχαήλ, Καραολή –Αλλαγές: Kέστα, Dobrasinovic.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Λάμπρου, Nogueras, Enneking, Χριστοφόρου, Ventura, Lavruk. – Λίμπερο: Δαϋίδ, Ζακχαίου – Αλλαγές: Xατζηκωνστάντα.

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΑΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 0-3 (21-25, 19-25, 17-25)

Με νίκη άρχισε την προσπάθεια κατάκτησης του πρωταθλήματος η Ολυμπιάδα Ν. Σαν τυπικά φιλοξενούμενη επιβλήθηκε στην αίθουσα «ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» του νεοφώτιστου Άρη Πολεμίου.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη επικράτησε με 25-21, 25-19, 25-17 σε 1 ώρα και 17’. Ο Άρης έδειξε πολύ καλά στοιχεία σε ένα εξαιρετικά δύσκολο αγώνα.

ΆΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ (Γ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Μ.Παπά, Kadyrova, Koυππή, Πέτρου, Khovlkina, Dubovaya – Λίμπερο: Α. Παπά – Αλλαγές: Ρ. Κουππή.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ηudima, Μανίταρου, Μusritskaya, Κωνσταντίνου, Drodz, Λεωνίδου – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου – Αλλαγές: Donchuk, Vela, Παταρίδου.

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡ. 3-0 (25-18, 25-22, 25-23)

Η Ανόρθωσις θέλει να πρωταγωνιστήσει φέτος και το έδειξε στην πρεμιέρα. Η ομάδα του Nίκου Γκιτζίκου εκμεταλλεύτηκε την έδρα της κερδίζοντας για την πρεμιέρα τον Δικέφαλο Γερ. με 3-0 σετ σε 81’.  Το παιχνίδι ήταν κλειστό με τις «κιτρινόμαυρες» να παλεύουν.

Η Ανόρθωσις επικράτησε με 25-18, 25-22 και 25-23. Με την ομάδα του Δικέφαλου αγωνίστηκε η διεθνής πασαδόρος Έλενα Τσουτσούκη απέναντι στην ομάδα που την ανέδειξε.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Ν. ΓΚΙΤΖΙΚΟΣ): Στ. Ιωάννου, Apola, A. Xαραλάμπους, Maciagowski, Δημητρίου, Flores – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Ζεμπύλα, Βασιλείου.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ. (Σ. ΚΟΥΠΗΣ): Bατυλιώτη, Karabegovic, Κarambinovich, Rigsbee, Τσουτσούκη, Popolitova – Λίμπερο: Τσαγκαρά, Μαραγκού –Αλλαγές: Oικονομίδου, Παντελίδου

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 (16-25, 25-21,22-25,25-18, 15-11)

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με ανατροπές η ΑΕΛ κέρδισε στο ντέρμπι της πρεμιέρας τη Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ σε 2 ώρες και 01 λεπτό και πήρε την πρώτη νίκη έστω και δίποντη. Ο αγώνας κράτησε σε αγωνία τους θεατές, αλλά και τους τηλεθεατές που τον παρακολούθησαν από την Cablenet Sports 3.

Η Νέα Σαλαμίνα αιφνιδίασε κερδίζοντας με 16-25 στο πρώτο σετ σε 22’ και άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια η ΑΕΛ ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-21 σε 24’. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να επιστρέψει και προηγήθηκε 1-2 κερδίζοντας με 22-25 σε 27’. Ακολούθως, η ΑΕΛ ανέβηκε πήρε τα δυο επόμενα σετ. To τρίτο με 25-18 σε 26’ ισοφαρίζοντας 2-2. Τελικά, στο τάϊ – μπρέικ η ΑΕΛ κέρδισε 15-11 σε 16’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ.

ΑΕΛ (E. QUANTA): Σπύρου, Petrovic, Πεχλιβάνη, Castaneda, Fayad, Charatarashvili – Λίμπερο: Κωνσταντίνου, Κοκκή – Αλλαγές: Τηλεμάχου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Κυριάκου, Προκοπίου, Nikolova, Κόκκινου, Shevkenek, De Jesus – Λίμπερο: Μαραγκού, Γεωργίου -Αλλαγές: Θεοδούλου, Σιαλή.