Λανς: Διπλό επί της Μαρσέιγ και 2η θέση

Παραδίδοντας μαθήματα αμυντικής λειτουργίας η Λανς «σόκαρε» τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» (0-1) με γκολ του Νταβίντ Κόστα στο 79' και βρέθηκε έστω και προσωρινά στη 2η θέση της Ligue 1

Η εντυπωσιακή Λανς, με άμυνα από…ατσάλι, πανηγύρισε τεράστια νίκη με 1-0 στο «Βελοντρόμ» απέναντι στην προβληματική Μαρσέιγ και αναρριχήθηκε στη 2η θέση της Ligue 1, μετά από 12 αγωνιστικές.

Η αναμέτρηση στη Μασσαλία ξεκίνησε με τη Λανς να πιέζει αρκετά και να ζητά πέναλτι στο 20ο λεπτό έπειτα από ανατροπή του Φοφανά από τον Κολάσινατς με τον διαιτητή να μη συγκινείται και να διατάσσει τη συνέχεια του ματς.

Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και λίγο πριν την ανάπαυλα έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Αλέξις Σάντσες το σουτ του οποίο κατέληξε λίγο άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε μια…μικρογραφία του πρώτου, με τον Φοφανά να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου για την ομάδα του Τούντορ. Στο 56′ ο Ιβοριανός με δυνατό δεξί σουτ απείλησε την εστία της Μαρσέιγ ωστόσο η προσπάθεια του ήταν άστοχη.

Στο 63′ και πάλι ο Φοφανά έχασε μεγάλη ευκαιρία όμως ο Πάου Λόπεθ απέκρουσε το δυνατό πλασέ του μέσου της Λανς.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το «χρυσό» όπως αποδείχθηκε γκολ τους στο 79′ με τον Νταβίντ Κόστα να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ το οποίο κόντραρε στον Μπαλέρντι και ξεγέλασε τον Λόπες καταλήγοντας στα δίχτυα του για το 0-1 που έμεινε μέχρι το τέλος.