Η Μπάγερν «απάντησε» στην κριτική με «τεσσάρα» επί της Λεβερκούζεν

Το αναλυτικό πρόγραμμα της BUNDESLIGA

Η αμφισβήτηση και η σκληρή κριτική που δέχθηκε για τους τέσσερις σερί αγώνες χωρίς νίκη (με αποτέλεσμα την “καθήζισή” της στη βαθμολογία) “θύμωσαν” την Μπάγερν Μονάχου, η οποία επέστρεψε στα… κόκκινα μετά τη διακοπή των πρωταθλημάτων και “ξέσπασε” πάνω στην Μπάγερ Λεβερκούζεν, την οποία συνέτριψε με 4-0 στο εναρκτήριο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι Βαυαροί μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να δώσουν… απαντήσεις και “τελείωσαν” το ματς πριν φτάσει καν στο 20λεπτο, χάρις στα γκολ των Σανέ (3′) και Μουσιάλα (17′). Ο 19χρονος Μουσιάλα “σέρβιρε” στο 39′ και το γκολ του Μανέ, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, πριν οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο 56′ ακυρώθηκε άλλο ένα γκολ του Μανέ έπειτα από υπόδειξη του VAR για επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης, με την Μπάγερν να φτάνει εντέλει στο τέταρτο γκολ με τον Μίλερ στο 84′ (έπειτα από μεγάλο λάθος του Χραντέσκι), δίνοντας διαστάσεις στη νίκη της, που την έφερε στο -2 από την πρωτοπόρο Ουνιόν Βερολίνου και ισόβαθμη της Ντόρτμουντ, αλλά με έναν αγώνα περισσότερο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ 8ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Bundesliga έχουν ως εξής:

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν               4-0
(3΄ Σανέ, 17΄ Μουσιάλα, 39΄ Μανέ, 84΄ Μίλερ)