Απόλλων: Η Αλκμααρ «έσπασε» το αήττητο του Άγιαξ (2-1) με ανατροπή και ασίστ του Χατζηδιάκου

Ανέβηκε τρίτη, μόλις ένα βαθμό πίσω από την κορυφή, ενώ είναι πλέον η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα

Στο Αλκμααρ σταμάτησε η προέλαση του Αγιαξ στο φετινό ολλανδικό πρωτάθλημα. Η γηπεδούχος ΑΖ νίκησε 2-1 τον «Αίαντα», και μάλιστα με ανατροπή, τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα (και γενικά την πρώτη βαθμολογική απώλεια) και τον «γκρέμισε» από την κορυφή της κατάταξης.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους πρωταθλητές, που προηγήθηκαν στο 12΄ με τον Κούντους, αλλά όλα άλλαξαν στο τέλος του ημιχρόνου, όπου ο Ντε Βιτ ισοφάρισε στο 40΄ και ο Οντγκααρντ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων εκμεταλλεύθηκε ασίστ του Παντελή Χατζηδιάκου και «έγραψε» το 2-1.

Ο Αγιαξ δεν κατάφερε να βρει απάντηση στο β΄ μέρος και πλέον ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με την Αϊντχόφεν (η PSV είναι τυπικά πρωτοπόρος με καλύτερη διαφορά τερμάτων), η οποία νωρίτερα νίκησε 4-3 στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής τη Φέγενορντ.

Από την πλευρά της η Αλκμααρ, παρά την απουσία του τραυματία Βαγγέλη Παυλίδη, ανέβηκε τρίτη, μόλις ένα βαθμό πίσω από την κορυφή, ενώ είναι πλέον η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.