«Άλωσε» τη Ρώμη η Αταλάντα

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής

Ενα γκολ του 19χρονου Τζόρτζιο Σκαλβίνι στο 35ο λεπτό, έδωσε στην Αταλάντα πολύ σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Ρόμα στο «Ολίμπικο», για την 7η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, και διατήρησε την αήττητη ομάδα του Τζιανπιέρο Γκασπερίνι στην κορυφή της κατάταξης.

Οι «τζιαλορόσι» είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες (κυρίως με τον Εϊμπραχαμ), αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στη φετινή Serie A.

Να σημειωθεί ότι στο 57ο λεπτό αποβλήθηκε για έντονη διαμαρτυρία από τον πάγκο των γηπεδούχων ο Ζοσέ Μουρίνιο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σαλερνιτάνα-Λέτσε     1-2
(55΄αυτ. Γκονζάλες - 43΄ Σισέι, 83΄ Στρεφέτσα)

Μπολόνια-Έμπολι       0-1