Ξεπέρασε το εμπόδιο της μαχητικής Φινλανδίας με ανατροπή και έφυγε για ημιτελικά η Ισπανία!

Παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο από τη μαχητική Φινλανδία, η Ισπανία κατάφερε να κάνει την ανατροπή (100-90) και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ!

Σε ημιτελική φάση Ευρωμπάσκετ για ενδέκατη συνεχόμενη φορά η εθνική Ισπανίας!

Η «φούρια ρόχα» έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Φινλανδίας πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας τελικά με 100-90!

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο οι Γουίλι Ερναγκόμεθ (27π. με 10-13 εντός πεδιάς), Χουάντσο (15π.) και Ρούντι Φερνάντεθ (11π, 5 κλεψίματα), ενώ για τη Φινλανδία ξεχώρισαν οι Μάρκανεν (28π, 11 ριμπάουντ) και Γιάντουνεν (18π.).

Το ματς:

Η Ισπανία μπήκε δυνατά και ξεκίνησε την αναμέτρηση παίρνοντας προβάδισμα 8-2, ωστόσο η Φινλανδία δεν άργησε να αντιδράσει, φτιάχνοντας σερί 9-1 και περνώντας μπροστά με 9-11 στο 5, χάρη σε τρίποντο του Σάλιν. Με υπέροχη κυκλοφορία της μπάλας και δυνατές άμυνες, οι Φινλανδοί έφτιαξαν προβάδισμα 9 πόντων (13-21 στο 7’) μετά από καλάθι-φάουλ του Γιάντουνεν ενώ ο ίδιος έβαλε buzzer-beater πίσω από το κέντρο, για το 30-19 υπέρ των Φινλανδών στην πρώτη περίοδο!

Παρά το γεγονός ότι ο Λάουρι Μάρκανεν άργησε να… ζεσταθεί επιθετικά, η Φινλανδία συνέχισε να «πυροβολεί» από το τρίποντο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατηρώντας το υπέρ της προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα. Ο Γιάντουνεν μετά από κλέψιμο και λέι απ στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 41-29 στο 15’, με τους Φινλανδούς να προηγούνται μέχρι και με +15, στο 28’! Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Φινλανδία μπροστά με 52-43.

Στην τρίτη περίοδο η Ισπανία ξεκίνησε τη μεγάλη της αντεπίθεση, κάνοντας σερί 8-1 και ισοφαρίζοντας σε 57-57 στο 25′, με εντυπωσιακό κάρφωμα του Γουίλι, ο οποίος κυριαρχούσε στη ρακέτα των Φινλανδών. Με επί μέρους σκορ 30-15 στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σκαριόλο έφερε τούμπα το ματς, μπαίνοντας με προβάδισμα 6 πόντων (73-67), στην «τελική ευθεία» του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 43-52, 73-67, 100-90