Λύγισε την Τουρκία σε ματς-θρίλερ και πήρε την πρωτιά η Ισπανία

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, η Ισπανία επιβλήθηκε 72-69 της Τουρκίας και εξασφάλισε την πρώτη θέση του πρώτου ομίλου.

Επιβίωσε στο θρίλερ η Ισπανία! Η «φούρια ρόχα» επικράτησε 72-69 της Τουρκίας και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ με ρεκόρ 4-1.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Σκαριόλο -που παρατάχθηκε δίχως τον Ρούντι Φερνάντεθ- οι Γουίλι Ερνάνγκομεθ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Μπράουν (11 πόντοι, 7 ασίστ).

Από την άλλη, για το συγκρότημα του Αταμάν ξεχώρισαν οι Οσμάν (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Σενγκούν (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ). Σε… ρηχά νερά ο Λάρκιν, ο οποίος πέτυχε μόλις 3 πόντους με 1/6 εντός παιδιάς, ενώ εξελίχθηκε σε μοιραίο αφού έκανε τραγικό λάθος στα 19 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε και αστόχησε σε μια βολή στα 13 δευτερόλεπτα.

Να σημειωθεί ότι οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν τη φάση των ομίλων με ρεκόρ 3-2 και τερμάτισαν δεύτεροι στο πρώτο γκρουπ.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη σχεδόν τη διάρκειά του, με την ομάδα του Αταμάν να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας βραχεία κεφαλή (18-17). Στη δεύτερη περίοδο, οι Ισπανοί ανέβασαν στροφές και πέρασαν μπροστά στο φινάλε του ημιχρόνου (34-38).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η «φούρια ρόχα» έτρεξε σερί 7-0 στο φινάλε της περιόδου και ξέφυγαν με +4 (52-56). Με τον Γουίλι Ερνάνγκομεθ να εκτελεί, το συγκρότημα του Σκαριόλο απέκτησε «αέρα» νίκης (59-64 στο 36’), ωστόσο οι Τούρκοι ανέτρεψαν την κατάσταση με σερί 6-0 (65-64 στο 38’).

Στις τελευταίες επιθέσεις, οι Ισπανοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι κι έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα (69-72), εκμεταλλευόμενοι το λάθος του Λάρκιν στα 19 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (με το σκορ στο 68-69).
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 34-38, 52-56, 69-72.