«Λύγισε» τη Βουλγαρία του τρομερού Βεζένκοφ η Τουρκία

Η εξαιρετική εμφάνιση του Σάσα Βεζένκοφ δεν ήταν αρκετή για τη Βουλγαρία, με την Τουρκία να νικά 101-87 και να κάνει το 2/2 στον Α’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Ένας Σάσα Βεζένκοφ δεν έφερε την… άνοιξη στη Βουλγαρία!

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός, αλλά η Τουρκία είχε περισσότερες λύσεις και νίκησε 101-87 για το 2/2 στον Α’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Ο Βεζένκοφ τελείωσε το ματς με 28 πόντους (10/23 σουτ και 7/7 βολές), 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Κοστόφ να είχε 15π., με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να μετρά πλέον δύο ήττες σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση.

Από την άλλη, η ομάδα του Αταμάν μέτρησε 11/30 τρίποντα και είχε για κορυφαίο τον Οσμάν με 25 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ ο Σενγκούν πρόσθεσε άλλους 20π. με 9 ριμπάουντ.

Το ματς
Έναν… ξέφρενο ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί και το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς. Οι επιθέσεις και των δύο είχαν πάρει… φωτιά, με τους Τούρκους να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά (29-31).

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το τέμπο παρέμεινε πολύ υψηλό, με τη Βουλγαρία να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα και να φτάνει στο +7 (42-35), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Αταμάν αντέδρασε, ισορρόπησε την κατάσταση, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 52-50.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους Τούρκους να είχαν το προβάδισμα και τον Βεζένκοφ να κρατά τη Βουλγαρία κοντά (65-66), μέχρι το 27’. Εκεί, οι παίκτες του Αταμάν έκαναν επιμέρους σκορ 1-7 για το +7 (66-73) και έχοντας τα ηνία έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 75-71.

Δυνατά μπήκε στην τέταρτη περίοδο η Τουρκία και με επιμέρους σκορ 2-9 πήγε στο +11 (73-84), στο 33’. Έκτοτε, το παιχνίδι είχε πάρει τον… δρόμο του, με την ομάδα του Αταμάν να είχε τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας ακόμη και στο +15 (77-92) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό .

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 52-50, 71-75, 87-101