Προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΚ

ΑΕΚ - ΠΑΡΤΙΖΑΝ 2-1

Η ΑΕΚ με τέρματα που πέτυχαν οι Άνχελ Γκαρθία και Μιλίτσεβιτς επικράτησε με 2-1 της Παρτιζάν στην “Αρένα”, στο πλαίσιο του 3ου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Λάρνακας, πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού αγώνα που θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη 11 Αυγούστου στην Σερβία.

Η Παρτιζάν άρχισε πολύ δυνατά τον αγώνα και μέχρι το 10λεπτο είχε δύο τελικές με τον Νάτσο και μία από τον Ντιαμπάτε. Στο 18ο λεπτό οι Σέρβοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους ανοίγοντας το σκορ. Ο Ρικάρντο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, πέρασε τον Πίριτς και με παράλληλο γύρισμα βρήκε στην περιοχή τον Μένιγκ. Αυτός, με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.