Αργυρός ο Πουρσανίδης στους Μεσογειακούς

Αργυρός Μεσογειονίκης ο Αλ.Πουρσανίδης
Στην 3η θέση η 4Χ100 Γυναικών, στην 5η ο Χαττίρι στον Ημιμαραθώνιο.

Ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν η συγκομιδή των μεταλλίων στα αγωνίσματα του Στίβου, σε ένα άθλημα που προσέφερε ήδη τρία μετάλλια στην αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στους 19ους Μεσογειακούς Αγώνες.

Το πρώτο αργυρό μετάλλιο έμελλε να έρθει από τον Αλέξανδρο Πουρσανίδη στην Σφυροβολία. Την καλύτερη επίδοση τη σημείωσε στην πέμπτη προσπάθεια του 73.71μ., την ώρα που έδινε μεγάλη μάχη για το χρυσό με τον τελικό νικητή Οζκάν Μπαλτατσί που έφτασε μέχρι τα 74.34μ. Στην τρίτη θέση ήταν ο Τζιόρτζιο Ολιβιέρι από την Ιταλία.

Στο κλείσιμο της δεύτερης μέρας, η Ομάδα Σκυταλοδρομίας Γυναικών 4Χ100 χάρισε ακόμη ένα χάλκινο αφού με επίδοση 45.10 κατέλαβε την 3η θέση στον αγώνα που μετείχαν μόνο τρεις ομάδες (η τέταρτη δηλωθείσα ομάδα της Πορτογαλίας δεν κατέβηκε).

Στον πρωινό ημιμαραθώνιο ο Αμίν Χαττίρι πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και με χρόνο 1:06.18 ήταν πέμπτος επί συνόλου 13 αθλητών.

800μ. (Α) Προκριμ, Δημητρίου Χρίστος 1.51.18 18ος
4Χ100 (Γ) Τελικός Κύπρος (Γεωργίου, Πισσιάρα, Φωτοπούλου Φ, Φωτοπούλου Ο.) 45.10,, 3η θέση