Πρώτη νίκη με ανατροπή και… Σφιντέρσκι για την Πολωνία

Με το… δεξί ξεκίνησε η Πολωνία τις υποχρεώσεις της στο 3ο Nations League, καθώς επικράτησε της Ουαλίας με 2-1 στο Βρότσλαβ, έπειτα από τρομερή ανατροπή στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα.

Η Πολωνία έβγαλε μεγαλύτερη επιθετικότητα στο παιχνίδι της στο πρώτο ημίχρονο κι έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Ζιελίνσκι (4′  κεφαλιά άουτ) και τον Λεβαντόφσκι (21′, τρομερή επέμβαση του Γουόρντ), απέναντι σε μία αρκετά «παθητική» Ουαλία, που έπαιξε χωρίς τον Γκάρεθ Μπέιλ κι αγωνίστηκε πολύ πιο «μαζεμένα» στο δικό της μισό γήπεδο, προκειμένου να κρατήσει το «μηδέν» στα μετόπισθεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουαλοί άρχισαν να ψάχνουν το γκολ στις αντεπιθέσεις και στο 52′ -κόντρα στη ροή του αγώνα- πήραν προβάδισμα, με τον Γουίλιαμς, ο οποίος εκμεταλλέυτηκε άριστα την ασίστ του Ματόντο, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Ρόμπερτ Πέιτζ.

Οι Πολωνοί αντέδρασαν μετά το γκολ, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Καμίνσκι στο 72′, έπειτα από ασίστ του Πούχατζ κι έφτασαν εντέλει στην ανατροπή στο 85′ με το γκολ του πρώην επιθετικού του ΠΑΟΚ (και νυν της Σάρλοτ) Κάρολ Σφιντέρσκι στο 85′, ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο 73ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 έχουν ως εξής:

1η αγωνιστική

 

League A

1ος όμιλος
Κροατία-Αυστρία                  3/6 (21:45)
Γαλλία-Δανία                     3/6 (21:45)

2ος όμιλος
Τσεχία-Ελβετία                   2/6 (21:45)
Ισπανία-Πορτογαλία               2/6 (21:45)

3ος όμιλος
Ουγγαρία-Αγγλία                  4/6 (19:00)
Ιταλία-Γερμανία                  4/6 (21:45)

4ος όμιλος
Πολωνία-Ουαλία                   2-1
(72΄ Καμίνσκι, 85΄ Σφιντέρσκι – 52΄ Γουίλιαμς)

Βέλγιο-Ολλανδία                  3/6 (21:45)

League B

1ος όμιλος
Αρμενία-Ιρλανδία                 4/6 (16:00)
Σκωτία-Ουκρανία                 21/9 (21:45)

2ος όμιλος
Ισραήλ-Ισλανδία                  2/6 (21:45)
Αλβανία-Ρωσία*                   Ματαιώθηκε

3ος όμιλος
Φινλανδία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη      4/6 (19:00)
Μαυροβούνιο-Ρουμανία             4/6 (21:45)

4ος όμιλος
Σερβία-Νορβηγία                  2/6 (21:45)
Σλοβενία-Σουηδία                 2/6 (21:45)

League C

1ος όμιλος
Λιθουανία-Λουξεμβούργο           4/6 (19:00)
Τουρκία-Νησιά Φαρόε              4/6 (21:45)

2ος όμιλος
Κύπρος-Κόσοβο                    2/6 (19:00)
Βόρεια Ιρλανδία-Ελλάδα           2/6 (21:45)

3ος όμιλος
Καζακστάν-Αζερμπαϊτζάν           3/6 (17:00)
Λευκορωσία-Σλοβακία              3/6 (21:45)

4ος όμιλος
Βουλγαρία-Βόρεια Μακεδονία       2/6 (19:00)
Γεωργία-Γιβραλτάρ                2/6 (19:00)

League D

1ος όμιλος
Λετονία-Ανδόρα                   3/6 (19:00)
Λιχτενστάιν-Μολδαβία             3/6 (21:45)

2ος όμιλος
Εσθονία-Σαν Μαρίνο               2/6 (19:00)

* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy