Η Βοστώνη σόκαρε το Μιλγουόκι και με επικό μπρέικ ισοφάρισε στο 2-2

Ο Αλ Χόρφορντ έκανε το ματς της ζωής του στο Μιλγουόκι και οι Σέλτικς σόκαραν τους Μπακς (116-108) για το 2-2 στην ημιτελική σειρά της Ανατολικής Περιφέρειας. Απελπιστικά μόνος ο Αντετοκούνμπο

Μπρέικ οι Μπακς στο Game 1, μπρέικ και οι Σέλτικς στο Game 4 μιας παρανοϊκά σκληρής ημιτελικής σειράς στην Ανατολής. Η ομάδα της Βοστώνης επικράτησε με 116-108 στο Fiserv Forum, ισοφάρισε στο 2-2 και γυρίζει στο σπίτι της για να κάνει το αποφασιστικό βήμα προς τους τελικούς της περιφέρειας, με τον Αλ Χόρφορντ στο βράδυ της ζωής του, με τον Τζέισον Τέιτουμ clutch και με τον βασικό σέντερ, Ρόμπερτ Γουίλιαμς, εκτός αγώνα εξαιτίας ενοχλήσεων στο αριστερό γόνατο που μίκρυναν ακόμη περισσότερο το ούτως ή άλλως μικρό ροτέισον του Ίμε Ουντόκα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τα πάντα (34 πόντοι, 14/28 δίποντα, 6/11 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ και +1 στην κατηγορία +/- σε 41:03), ήταν ασταμάτητος στην αγαπημένη του τρίτη περίοδο, είδε έναν, δύο, τρεις παίκτες να τον μαρκάρουν, όμως δεν είχε ένα πραγματικά καλό στήριγμα για να τον βοηθήσει στην επίθεση. Ο Τζρου Χόλιντεϊ των 8/20, των 7/20 και των 11/30 σουτ στα τρία πρώτα παιχνίδια έμεινε στα 5/22 και είχε -23 στην κατηγορία +/-, η απουσία του Κρις Μίντλετον έγινε πιο αισθητή από ποτέ και με τους Άλεν, Πόρτις, Μάθιους, Χιλ να προσφέρουν ελάχιστα, το Μιλγουόκι ψάχνει πλέον για μια πάρα πολύ μεγάλη νίκη στο TD Garden. Είτε στο Game 5, είτε στο Game 7 στο οποίο πολλοί περίμεναν από την αρχή της σειράς ότι θα λύσουν οι δύο ομάδες τις διαφορές τους.

Επική εμφάνιση και ρεκόρ καριέρας στα playoffs για τον Αλ Χόρφορντ (30 πόντοι, 6/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ, 1 λάθος και +20 στην κατηγορία +/- σε 41:36) που κάνει συγκλονιστική σειρά βαδίζοντας προς τα μπασκετικά του γεράματα, σπουδαία προσπάθεια από τον Μάρκους Σμαρτ (18 πόντοι, 8 ασίστ), καθοριστικός ο Τζέισον Τέιτουμ (30 πόντοι, 8/14 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 41:48) που πήρε φωτιά στην τέταρτη περίοδο. Σε ροτέισον έξι παικτών, με τους Ντάνιελ Τάις – Πέιτον Πρίτσαρντ να δίνουν απλώς μερικές ανάσες, πήγε ο Ίμε Ουντόκα που παρακολούθησε με ψυχραιμία τον αγώνα, λες και ήξερε ότι η ομάδα του θα πατήσει το… turbo στο τέταρτο δωδεκάλεπτο για να πάρει πίσω το πλεονέκτημα που έχασε στο Game 1.

Οι πόντοι στη ρακέτα ήταν 52-48, οι πόντοι στον αιφνιδιασμό ήταν 13-16, οι πόντοι από τον πάγκο ήταν 22-11, ενώ οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου ήταν 17-11. Συνολικά οι Μπακς σούταραν με 41.5% (και με 33.3% στο τρίποντο), ενώ οι Σέλτικς εκτελούσαν με 50% (37.8% στο τρίποντο) και πήραν με 43-28 την τέταρτη περίοδο.

Ο αγώνας

Κακό ξεκίνημα από τους Σέλτικς στο ματς, καλό από τους Μπακς, τουλάχιστον αμυντικά. Το αποδείκνυε το 10-6 στο έκτο λεπτό, με τους Κόνατον, Χόλιντεϊ, Μάθιους να έχουν αμέσως μετά διαδοχικά τρίποντα για το 19-11, την διαφορά να φτάνει στους 10, αλλά τους γηπεδούχους να μην αρπάζουν την ευκαιρία και να κλείνουν την περίοδο στο +7 (25-18) που έμοιαζε μικρό σε μία βραδιά στην οποία είχαν τα χέρια τους συνεχώς πάνω στην μπάλα, είχαν πέντε περισσότερους πόντους από τα λάθη του αντιπάλου και πέντε περισσότερους από τον πάγκο.

Η άμυνα των Μπακς ήταν πραγματικά καλή, οι Σέλτικς έβαλαν δύσκολα σουτ για να μείνουν κοντά (31-27 στο 15′) την ώρα που ο Τέιτουμ βρισκόταν στον πάγκο με δύο φάουλ και όταν εκείνος γύρισε, ισοφάρισε στο 31-31 με ανοιχτό σουτ από την κορυφή. Ο Χόρφορντ έβαλε τρίποντο για το προσπέρασμα της Βοστώνης (34-33), οι Μπακς απάντησαν και με τον Αντετοκούνμπο να φτάνει το double-double νωρίς κράτησαν το προβάδισμα, όμως οι αντίπαλοί τους είχαν βρει ρυθμό και πίστευαν περισσότερο στους εαυτούς τους. Ο Κόνατον έδωσε πολύτιμους πόντους για το 45-45 στο 23′ και στο ημίχρονο οι πρωταθλητές έβλεπαν το 35.3% στα συνολικά σουτ και τα 13/34 δίποντα να τους πληγώνει, ενώ οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου (11-4) και οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς (13-4) ήταν σημαντικά υπέρ τους.

Ένα γρήγορο 6-1 των Μπακς τους έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Αντετοκούνμπο και ο Μάθιους έδωσαν ενέργεια στον κόσμο, με τον Γιάννη να φθείρει τους αντιπάλους του, να ξεσπάει, να σφυροκοπάει τους Σέλτικς, να φτάνει τους 28 πόντους και τα 16 ριμπάουντ και να δίνει προβάδισμα 11 πόντων (76-65) στην ομάδα του τρία λεπτά πριν βγει η περίοδος. Μπράουν και Γκραντ Γουίλιαμς είχαν από τέσσερα φάουλ, οι Κέλτες δεν έβρισκαν λύσεις από τον πάγκο τους, όμως ακόμη και μετά από το πέμπτο φάουλ του Μπράουν, άντεξαν. Ένα τρίποντο του Ντέρικ Γουάιτ μείωσε στους επτά (80-73), για να κλείσει το δωδεκάλεπτο με την ομάδα του Ουντόκα να επιμένει και να μην παρατάει την προσπάθεια, όσο κι αν το ματς είχε στραβώσει.

Ο Σμαρτ με τρίποντο (80-78) και ο Χόρφορντ με ασύλληπτο γκολ-φάουλ πάνω στον Αντετοκούνμπο (81-81) έγραψαν ένα επί μέρους 1-11 στο ξεκίνημα της τέταρτης, με τον Λόπεζ να βάζει τέσσερις σερί, αλλά τον Χόρφορντ να κάνει τεράστια ζημιά (85-88), να φτάνει τους 24 με το τέταρτο τρίποντό του και να το απολαμβάνει. Η παράνοια συνεχίστηκε, με τον Λόπεζ και τον Κόνατον να γράφουν το 92-90 στο 42′, αλλά τον Χόρφορντ να είναι βγαλμένος από video game. Τρίποντο και γκολ-φάουλ, πριν βάλει ένα τέτοιο ο Τέιτουμ για το 96-103, χρεωθεί με επιθετικό φάουλ ο Αντετοκούνμπο και σκοράρει τρίποντο ο Τέιτουμ για το +10 των Σέλτικς, 3:30 πριν από το φινάλε.

Όσο κι αν πάλεψαν οι Μπακς στο φινάλε, απλώς δεν ήταν η βραδιά τους. Ο Τέιτουμ έβαλε ένα τρελό δίποντο για το 102-108, ο Σμαρτ έκανε το ίδιο για το 102-110, ο Τζέιλεν Μπράουν έγραψε το 102-112 με βολές στα 87″ και το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά, με τους πρωταθλητές να χρειάζονται πλέον μία εκτός έδρας νίκη για να συνεχίσουν στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 48-47, 80-73, 108-116

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μάθιους 12 (3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 34 (14/28 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/11 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη σε 41:03), Λόπεζ 17 (6/10 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Άλεν 7 (1/4 τρίποντα), Χόλιντεϊ 16 (4/16 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 40:54), Πόρτις 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κόνατον 11 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χιλ 5 (1), Κάρτερ, Βιλντόσα, Νουόρα, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Τάκερ 2

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 30 (8/14 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 41:48), Γκραντ Γουίλιαμς 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χόρφορντ 30 (6/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 41:36), Μπράουν 18 (2), Σμαρτ 18 (6/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 μπλοκ σε 41:21), Γουάιτ 11 (1), Τάις, Πρίτσαρντ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 30/67 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 21/27 βολές, 57 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 28/47 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 18/20 βολές, 48 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη, 25 φάουλ