Ο Τονάλι “υπέγραψε” το “διπλό” της Μίλαν

H πρωτοπόρος Μίλαν πέρασε νικηφόρα και από το Μπεντεγκόντι, δίνοντας συνέχεια στην αήττητη πορεία της στις τελευταίες 14 αναμετρήσεις.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι νίκησε 3-1 τη Βερόνα, για την 36η αγωνιστική της Serie A και δύο «στροφές» πριν το φινάλε διατήρησε το +2 από την Ίντερ κι έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του «σκουντέτο» μετά από 11 χρόνια!

«Ήρωας» των νικητών ο Τονάλι, ο οποίος σκοράροντας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, από ισάριθμες ασίστ του Λεάο, σημείωσε την ανατροπή για τη Μίλαν (2-1) με τον Φλορέντσι να διαμορφώνει στο 86΄ το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 38΄ με τον Φαραόνι.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Ίντερ-Έμπολι          4-2 (40΄ αυτ. Ρομανιόλι, 45΄, 64΄ Μαρτίνες, 90΄+4 Σάντσες – 5΄ Πιναμόντι, 28΄ Ασλάνι)

Τζένοα-Γιουβέντους    2-1
(87΄ Γκούντμουντσον, 90΄+5 Κρισίτο – 48΄ Ντιμπάλα)

Σπέτσια-Αταλάντα      1-3
(30΄ Βέρντε – 16΄ Μουριέλ, 73΄ Τζιμσίτι, 87΄ Πάσαλιτς)

Βενέτσια-Μπολόνια     4-3
(4΄ Ανρί, 19΄ Κιγίνε, 78΄ πεν. Αράμου, 90΄+3 Γιόνσεν – 45΄+1 Ορσολίνι, 55΄ Αρναούτοβιτς, 68΄ Σουτέν)

Σαλερνιτάνα-Κάλιαρι   1-1