Στο τελικό Κυπέλλου η ΑΕΛ

Στον τελικό του κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League πέρασε η ΑΕΛ κερδίζοντας στον πρώτο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης τον Αχιλλέα Καϊμακλίου με 66-61. Κορυφαίος για τους νικητές ο ΝτεΆντζελο Ρίλεϊ με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Στο 6′ η ΑΕΛ με το λέι απ του Πιττάκα έφτιαξε διαφορά επτά πόντων (4-11), ενώ στο 7′ με το τρίποντο του Πίγκραμ πήγε σε διπλάσιο αριθμό (6-16). Ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Αχιλλέας Καϊμακλίου μείωσε στους πέντε με το τρίποντο του Γεωργακούδη (11-16), ενώ στο τέλος της περιόδου ήταν στους επτά (13-20).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 14′ με το καλάθι του Πίγκραμ ήταν μπροστά με πέντε πόντους (21-26), ενώ στη συνέχεια ακολούθησε σερί εννέα πόντων για την ομάδα του Καϊμακλίου. Στο 16′ ο Χριστούδιας με λέι απ έβαλε μπροστά τον Αχιλλέα (27-26), ενώ με μία βολή του Μπράουν και ένα λέι απ του Βασιλείου το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν 30-26.

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου με το τρίποντο του Γεωργακούδη στο 22′ προηγείτο με 37-28, ενώ δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με επτά (45-28). Ακολούθησε σερί επτά πόντων για το συγκρότημα της Λεμεσού και δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο Ρίλεϊ ισοφάρισε σε 45-45.

Η ΑΕΛ έκανε αρχή στο τέταρτο δεκάλεπτο με δίποντο του Ρίλεϊ και τρίποντο του Χάρις και στο 33′ ήταν μπροστά με πέντε πόντους (45-50). Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου κρατήθηκε κοντά στο σκορ, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα και πήραν τη νίκη με αποτέλεσμα 66-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 30-26, 45-45, 61-66

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλή)

Μπράουν 27, Γεωργακούδης 8 (2), Τρετιακόβ 2, Χάρβεϊ 6, Νάιλς 6, Χριστούδιας 8, Βασιλείου 4, Ανθυμιάδης