Έκλεισε με νίκη την κανονική διάρκεια

Απόλλων - ΕΝΑΔ 102-61

Την εντός έδρας νίκη πήρε ο Απόλλωνας που επικράτησε της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ με 102-61, με MVP του αγώνα τον Μάικλ Φίνκε με 32 πόντους, 5 τρίποντα και 7 ριμπάουντ.

Προβάδισμα με 4-0 πήρε ο Απόλλωνας στο πρώτο λεπτό με δύο δίποντα του Φίνκε, με τον Βλάχο να μειώνει σε 4-3 στο επόμενο λεπτό. Ακολούθησαν 3 τρίποντα με τους Χόλτον και Παναγίδη για το 10-6, ενώ στο 5’ το τρίποντο του Κωνσταντίνου έφερε το παιχνίδι στα ίσα (16-16). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 7 πόντων στο 6’ (23-16), ενώ η διαφορά αυξήθηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (36-21).

Στη δεύτερη περίοδο οι «γαλάζιοι» μπήκαν δυνατά, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +21 στο 13’ (46-25). Με το τρίποντο του Κωνσταντίνου στο 18’ η ΕΝΑΔ μείωσε σε 52-36, με τον Χόλτον να απαντάει άμεσα με τρίποντο για το 55-36. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Απόλλωνα να βρίσκεται στο +20 (58-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λεμεσού έφτασε στο +15 στο 22’, ενώ στο επόμενο λεπτό το τρίποντο του Φίνκε έκανε το 68-42. Στο 25’ ο Κωνσταντίνου μείωσε σε 74-46, όμως η διαφορά έφτασε στο +30 τρία λεπτά αργότερα (77-47). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Αγίου Δομετίου μείωσε σε 86-57 στο 35’ με το τρίποντο του Παναγίδη, όμως ο Απόλλωνας ξέφυγε στο +42 στο προτελευταίο λεπτό με τον Λοϊζίδη να κάνει το 101+59, ενώ πήρε τη νίκη με 102-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-21, 58-38, 79-48, 102-61