“Καθάρισε” ο Οσιμέν για τη Νάπολι και… στο -3 από την κορυφή

Με πρωταγωνιστή τον «ζεστό» Νιγηριανό επιθετικό της Βίκτορ Οσιμέν, η Νάπολι πέρασε νικηφόρα από τη Βερόνα με 2-1 και συνεχίζει την καταδίωξη της πρωτοπόρου Μίλαν, από την οποία μείωσε τη διαφορά στους 3 βαθμούς.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα μετά την εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι (0-1) από τους «Ροσονέρι». Ο Οσιμέν πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο στο «Μπεντεγκόντι», ενώ οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι στο 77΄ μειώνοντας με τον Φαραόνι.

Η αποβολή του Τσεκερίνι στο 83΄ όμως έκανε πολύ δύσκολα τα πράγματα για τη Βερόνα, που τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε και ο σκόρερ της στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.