Στάση… Χοφενχάιμ για την Μπάγερν

Με μία ακόμη ισοπαλία, μετά από αυτήν με τη Λεβερκούζεν στην Bundesliga, συμβιβάστηκε η Μπάγερν Μονάχου.

Στην έξοδό τους στο «Ζινσχάιμ», για την 26η αγωνιστική, οι Βαυαροί έμειναν στο 1-1, με τη Χοφενχάιμ, λίγες ημέρες μετά την επιβλητική νίκη τους με 7-1 επί της αυστριακής Σάλτσμπουργκ και την πρόκριση στους προημιτελικούς του Champions League.

Η Χοφενχάιμ που επίσης «κυνηγούσε» τους τρεις βαθμούς, καθώς δίνει «μάχη» για την έξοδο στο νέο Champions League, προηγήθηκε στο 32ο λεπτό με γκολ του Μπάουμγκαρτνερ. Στο 45΄ +3, ο Λεβαντόφσκι βρήκε δίχτυα και η πρωταθλήτρια και πρωτοπόρος Μπάγερν γλίτωσε τουλάχιστον μία… ήττα.

Όμως, η Μπάγερν, με το αποτέλεσμα αυτό, αντί να απομακρυνθεί με 12 βαθμούς από τη δεύτερη Ντόρτμουντ, της έδωσε την ευκαιρία να βρεθεί στους 10. Η Μπορούσια, πάντως έχει 2 αγώνες λιγότερους από το συγκρότημα του Νάγκελσμαν, και θεωρητικά εύκολο έργο, καθώς αύριο (13/3) υποδέχεται την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Ισόβαθμη με τη Χοφενχάιμ, με 44 βαθμούς σε 26 αγώνες, είναι από σήμερα η Φράιμπουργκ, μετά τη νίκη της με 3-2 επί της Βόλφσμπουργκ. O Ιταλός Βιντσέντσο Γκρίφο σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ των νικητών (7΄ & 44΄).

Ο Μαξ Κρούζε μείωσε για τη Βόλφσμπουργκ στο 52ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Μαξιμίλαν Άρνολντ στο 84΄. Ο Γερμανός σέντερ μπακ Νίκο Σλότερμπεκ αποδείχτηκε «ήρωας» για τη Φράιμπουργκ, κάνοντας το 3-2, στο 87ο λεπτό.

Τέλος, μοιράστηκαν τους βαθμούς οι Ουνιόν και Στουτγκάρδη στο Βερολίνο, αφού με γκολ του Αυστριακού διεθνή επιθετικού Καλάιτζιτς στο 90΄ + 1, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 και κατάφεραν να αποδράσουν με τον έναν βαθμό από τη γερμανική πρωτεύουσα. Το σκορ είχε ανοίξει για τους Βερολινέζους ο Νιγηριανός επιθετικός Ταΐβο Αβονίγι με πέναλτι στο 41ο λεπτό.

Στην ενδεκάδα της Στουτγκάρδης ξεκίνησε ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 59΄ από τον Πασκάλ Στέντσελ.

Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Ουνιόν Βερολίνου-Στουτγκάρδη       1-1