Η Τότεναμ ταπείνωσε την Έβερτον στο Λονδίνο

Με τον Χάρι Κέιν να σκοράρει δις, η Τότεναμ πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή της επί των ημερών του Αντόνιο Κόντε, διαλύοντας με 5-0 την Εβερτον στο Λονδίνο.

Οι «σπερς» πραγματοποίησαν φανταστικό πρώτο ημίχρονο. Άνοιξαν το σκορ στο 14’, με τον Μάικλ Κιν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του έπειτα από την παράλληλη σέντρα του Ριάν Σεσενιόν.

Τρία λεπτά αργότερα, από ενέργεια του Ντέγιαν Κουλουσέφσκι, ο Χονγκ-Μιν Σον διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Που βρήκαν και τρίτο γκολ, με τον Χάρι Κέιν να πλασάρει εύστοχα τον Τζόρνταν Πίκφορντ στο 37’ έπειτα από την κάθετη πάσα του Ματ Ντόχερτι.

Το πάρτι των παικτών του Αντόνιο Κόντε συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Σχεδόν με την έναρξη, η σέντρα του Κουλουσέφσκι είχε αποδέκτη τον Σέρχιο Ρεγκιλόν που έβαλε κι αυτός το όνομά του στη λίστα των σκόρερ.

Στο 55’ επαναλήφθηκε το σκηνικό του… 37ου λεπτού, με τους Ντόχερτι και Κέιν να συνεργάζονται εκ νέου για το 5-0 κι ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα κεφαλιά του Ερικ Ντάιερ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίκφορντ.

Ο θρίαμβος αυτός, που ήρθε μερικές ημέρες μετά τον αποκλεισμό στο FA Cup από τη Μίντλεσμπρο, διατηρεί σε τροχιά τετράδας την Τότεναμ, τη στιγμή που η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ πρέπει να αλλάξει πολλά για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής, οι σκόρερ και η βαθμολογία της Premier League έχουν ως εξής:

Λέστερ-Λιντς                        1-0