Πιο κοντά στον τίτλο η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης «τιμώρησε» την Σοσιεδάδ, η οποία έκανε το λάθος να προηγηθεί στο 10΄ με τον Ογιαρθάμπαλ (πέναλτι), με το βαρύ 4-1 στο «Μπερναμπέου», για την 27η αγωνιστική της La Liga. Οι πρωτοπόροι «μερένγκες» συνέτριψαν με 4-1 τους Βάσκους, διευρύνοντας στο 7-0 το αήττητο ρεκόρ τους και στο +8 τη διαφορά από τη δεύτερη Σεβίλη, η οποία νωρίτερα έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Αλαβές.

Η Ρεάλ βρέθηκε με το… καλημέρα με την πλάτη στον τοίχο, αλλά με πρωταγωνιστή τον Μόντριτς, ο οποίος έβγαλε την «ασίστ» στον Καμαβινγκά στο γκολ της ισοφάρισης (40΄) και σημείωσε το τέρμα (43΄) της ανατροπής, πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια κρατώντας την τύχη στα χέρια της. Στην επανάληψη Μπενζεμά (70΄ πεν.) και Ασένσιο (79΄) φρόντισαν μέσα σε εννέα λεπτά να «κλειδώσουν» το «τρίποντο».