«Καθάρισε» ο Ντεπάι για την Μπαρτσελόνα

Η νέα Μπαρτσελόνα του Τσάβι, εκτός από ποιότητα και θέαμα, έχει και χαρακτήρα και τον έδειξε σήμερα στη δύσκολη νίκη στην έδρα της Ελτσε με 2-1, για την 27η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν, παρά την υπεροχή των Καταλανών, στο 44ο λεπτό με τον Φιντέλ. Στην επανάληψη οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και την πέτυχαν, έστω και δύσκολα. Πρώτα ο Φεράν Τόρες ισοφάρισε στο 60′ και στο 84ο λεπτό ο Μέμφις Ντεπάι, ο οποίος είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο εννέα λεπτά νωρίτερα, από το σημείο του πέναλτι ανέτρεψε το σκορ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Νωρίτερα, η Κάντιθ πέτυχε σπουδαία νίκη, η οποία ενισχύει τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία, με 2-0 επί της Βαγιεκάνο. Τα γκολ σημείωσαν οι Αλκαράθ (55′) και Ιντρίσι (63′).