«Αφεντικό» στο Μάντσεστερ είναι η Σίτι

Το αφεντικό στο Μάντσεστερ είναι πάντα η Σίτι και η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα το επιβεβαίωσε εμφατικά ξανά στη Γιουνάιτεντ, επικρατώντας με 4-1 στο τοπικό ντέρπι, για την 28η αγωνιστική της Premier League. Ετσι οι «πολίτες» διατήρησαν τους έξι τους βαθμούς της διαφοράς από τη Λίβερπουλ, με την ομάδα, όμως, του Γιούργκεν Κλοπ να έχει ένα ματς λιγότερο.

Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς πέτυχε δύο γκολ (5′, 28′) και «σέρβιρε» το τρίτο στον Ριγιάντ Μαχρέζ στο 68ο λεπτό, με τον Αλγερινό να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Η Γιουνάιτεντ είχε καταφέρει να ισοφαρίσει προσωρινά στο 22′ με τον Τζέντον Σάντσο και πλέον μετά τη σημερινή ήττα της έχασε και την τέταρτη θέση της βαθμολογίας από την Αρσεναλ και κινδυνεύει να μείνει εκτός Champions League.

Νωρίτερα, η Αρσεναλ συνέχισε το νικηφόρο σερί των τελευταίων εβδομάδων επικρατώντας στο «Βίκαρεϊτζ» της Γουότφορντ με 3-2. Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα ήταν και πάλι θεαματική και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Οντεργκαρντ (5′), Σακά 30′) και Μαρτινέλι (52′), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με το εκπληκτικό γκολ του Κούτσο Ερνάντες (11′), με ανάποδο ψαλιδάκι, και μείωσαν στο 87′ με τον Σισοκό.

Με τη νίκη αυτή οι «κανονιέρηδες» ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και συνεχίζουν δυναμικά την προσπάθεια τους για συμμετοχή στο Champions League την επόμενη σεζόν, μετά από έξι χρόνια.