Φρέναρε την Μπάγερν η Λεβερκούζεν, παρέλαση της Άιντραχτ στο Βερολίνο

Γκέλα για την Μπάγερν Μονάχου, που κόλλησε στο 1-1 με τη Λεβερκούζεν εντός έδρας, την ώρα που η Άιντραχτ Φρανκφούρτης διέλυε με 4-1 τη Χέρτα στο Βερολίνο

Την ευκαιρία να ξεφύγει στο +11 από τη 2η θέση έχασε η Μπάγερν Μονάχου, που υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία, 1-1, από τη Λεβερκούζεν.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τον Ζίλε να βάζει μπροστά στο σκορ τους Βαυαρούς στο 18ο λεπτό αλλά τον Μίλερ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με προβολή στο 36’, φέρνοντας ξανά το ματς στα ίσα.

Το τελικό αποτέλεσμα έφερε την Μπάγερν στο +9 από την Ντόρτμουντ, που βέβαια έχει ένα ματς λιγότερο, με τις «ασπιρίνες» από τη μεριά τους να εδραιώνονται στην 3η θέση.

Πίσω τους και συγκεκριμένα στο -4 παραμένει η Λειψία, που γλίτωσε στο τέλος την εντός έδρας ήττα στο 1-1 με την Φράιμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα από το 38ο λεπτό χάρη σε γκολ του Ντεμίροβιτς, όμως ο Ανχελίνιο λύτρωσε τους «κόκκινους ταύρους» στο 90’.

Στο Βερολίνο, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήταν καταιγιστική ενάντια στη Χέρτα, την οποία και νίκησε 4-1. Κνάουφ (17’), Τούτα (48’), Λίντστρεμ (56’) και Μπορέ (63’) σκόραραν για τους «αετούς», με τον Σέλκε να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στο 61’.

Από εκεί και πέρα, ανάσα πήρε η Βόλφσμπουργκ, που επιβλήθηκε 1-0 (24’ αυτ. Αβονίγι) της Ουνιόν Βερολίνου εντός έδρας, ενώ η Μπόχουμ καθάρισε πιθανότατα με την παραμονή μετά το εντός έδρας 2-1 (35’ Λάιτς, 71’ Λοσιγιά – 64’ αυτ. Μπέλα-Κοτσάπ) επί της ουραγού, Γκρόιτερ Φιρτ.

Για τους γηπεδούχους μπήκε στο 74ο λεπτό ο Κώστας Σταφυλίδης.