Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας

ΑΕΛ - Απόλλωνας 1-3

Μεγάλο παιχνίδι, ντέρμπι με τα όλα του διεξήχθη απόψε(1/3) στο γήπεδο «Νίκος Σολομωνίδης» ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Απόλλωνα στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής των πλέι-οφ του ομίλου για τον τίτλο στο πρωτάθλημα Πετόσφαιρας Γυναικών. Ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής με 3-1 σετ.

Το πρώτο σετ κέρδισε ο Απόλλωνας που μπήκε δυνατά στον αγώνα με 25-20 για να απαντήσουν οι παίκτριες της ΑΕΛ και να ισοφαρίσουν σε 1-1, κερδίζοντας το δεύτερο σετ του αγώνα με 25-23. Στο τρίτο σετ η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα μέχρι και εννέα πόντων 10-1, όμως ο Απόλλωνας αντέδρασε και έκανε μεγάλη ανατροπή, βγάζοντας άμυνα και παίζοντας πολύ επιθετικά με αποτέλεσμα να πάρει το σετ με 25-20 και να κάνει το 2-1 στα σετ. Το τέταρτο σετ πήγαινε πόντο πόντο με τον Απόλλωνα να παίρνει στα μισά του μια διαφορά έξι πόντων με 15-9, να τη διατηρεί και να την αυξάνει και να κερδίζει τελικά το σετ με 25-15 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

Με τη νίκη του αυτή ο Απόλλωνας πήρε τρεις πόντους που τον κρατάνε σε απόσταση δύο πόντων από την πρωτοπόρο Ολυμπιάδα, ενώ τέλειωσε από μια δύσκολη έδρα στην προσπάθεια που κάνει για το πρωτάθλημα.