ΑΕΛ: Έχασε το ντέρμπι και την ευκαιρία να πιάσει κορυφή

Προτελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του Πρωταθλήματος Futsal και στο ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της ΑΕΛ με 5-2.

Ο συναρπαστικός αγώνας, με τη στήριξη της ΚΟΠ μεταδόθηκε απευθείας από τη Cytavision.

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Νικόλας Σωκράτους, ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον Χρίστο Χριστοδούλου στο 27ο λεπτό και ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα από τον Παναγιώτη Σκαρπάρη για να γίνει το 3-1.

Στο 35ο λεπτό ο Ράφαελ μείωσε σε 3-2 για την ΑΕΛ και ο Σάββας Ομήρου με δύο τέρματα στο 39ο και 40ο λεπτό, διαμόρφωσε το 5-2 για τον ΑΠΟΕΛ.

Στα άλλα παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής, η ομάδα της Αραράτ νίκησε εκτός έδρας με 4-3 την Ομόνοια Λευκωσίας και η ΑΕΚ με 3-1 την Ανόρθωση.

Η 20η αγωνιστική, η τελευταία της πρώτης φάσης είναι προγραμματισμένη για τις 24-25 Φεβρουαρίου και το πρόγραμμα περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ, ΑΕΛ – Ομόνοια Λευκωσίας και Αραράτ – Ανόρθωση.