Γλίτωσε στο πρώτο ημίχρονο, έχασε τα άχαστα στο δεύτερο και τελικά πήρε βαθμό η Ρεάλ!

Χωρίς νικητή (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο «Θεράμικα» ανάμεσα στη Βιγιαρεάλ και τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τη «Βασίλισσα» να χάνει τεράστιες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο για τη νίκη.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το «Θεράμικα» η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι έμεινε στο 0-0 κόντρα στη Βιγιαρεάλ, σε μία αναμέτρηση που οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, ωστόσο οι Μαδριλένοι είχαν «κραυγαλέες» ευκαιρίες για το γκολ της νίκης.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι, πίεσαν αφόρητα την αντίπαλη άμυνα για να ανοίξουν το σκορ, όμως τόσο η δική τους επιπολαιότητα, όσο και ο Κουρτουά κράτησαν τη Ρεάλ Μαδρίτης όρθια και μέσα στο παιχνίδι, ώστε να διεκδικήσει το τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο.

Κι έτσι έγινε… Οι «μερένχες» ήταν άλλη ομάδα στο δεύτερο μέρος χάνοντας τα άχαστα με τους Ασένσιο και Βινίσιους, ενώ και ο Μπέιλ σημάδεψε το δοκάρι. Μάλιστα, η επιθετικότητα της Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, όταν στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Γιόβιτς έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο ενώ στο ριμπάουντ ο Νάτσο είδε την μπάλα να τη σταματούν επί της γραμμής οι αμυντικοί των γηπεδούχων.