Πρόκριση-έκπληξη της Μπουρκίνα Φάσο στους «4»

Μπουρκίνα Φάσο - Τυνησία 1-0

Η Μπουρκίνα Φάσο έκανε την έκπληξη στον δεύτερο προημιτελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής και «πέταξε έξω» από τη συνέχεια της διοργάνωσης την Τυνησία.

Το γκολ του Ντανγκό Ουατάρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έκρινε τον αγώνα στο «Όμνισπορ Ρουμντέ» της Γκαρούα (1-0), στέλνοντας την ομάδα του Κάμου Μάλο στην τετράδα του τουρνουά, όπου στις 2 Φεβρουαρίου θ΄ αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα της Κυριακής (30/01), ανάμεσα στην Σενεγάλη και στην Ισημερινή Γουϊνέα.

Ο σκόρερ του ματς αποβλήθηκε στο 83ο λεπτό με απευθείας κόκκινη, ωστόσο, στα λεπτά που απέμειναν η Τυνησία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και να στείλει το ματς (τουλάχιστον) στην παράταση.