Οι αλλαγές «έσωσαν την παρτίδα» για την Σεβίλλη

SEVILLA - CELTA 2-2

Μέσα σε 4 λεπτά στο δεύτερο μέρος η Σεβίλη «έσωσε την παρτίδα» εναντίον της Θέλτα, μετατρέποντας το εις βάρος της 0-2 μέχρι το 70΄, σε 2-2 στο 74΄, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι αλλαγές του Ζουλέν Λοπετέγκι στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού του αγώνα αποδείχθηκαν «χρυσές», καθώς τόσο ο Πάπου Γκόμες, όσο και ο Τόρες, βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, γλιτώνοντας τους Ανδαλουσιάνους από μία ήττα που μπορεί να σήμαινε πολλά στην κούρσα του τίτλου.

Η ομάδα του Βίγκο έδειχνε πως θα «καθάριζε» το ματς, αλλά δεν άντεξε στην πίεση των Ανδαλουσιάνων κι έφυγε με το βαθμό από το «Σάντσεθ Πιθχουάν«. Τα σημάδια κόπωσης που είχε δείξει από το προηγούμενο ματς με την Βαλένθια η Σεβίλλη ήταν εμφανή κι εναντίον της Θέλτα, γεγονός που έφερε το συγκρότημα του Λοπετέγκι στο -3 από την Ρεάλ, αλλά με τους «μερένγκες» να έχουν την ευκαιρία με νίκη επί της Έλτσε να ξεφύγουν με +6.

Μετά από δύο εβδομάδες και δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα (ήττα και ισοπαλία), η Βιγιαρεάλ επέστρεψε στα «τρίποντα» επικρατώντας άνετα με 3-0 της Μαγιόρκα, η οποία γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα της (τελευταία φορά που νίκησαν οι νησιώτες ήταν στις 4/12 εκτός έδρας την Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1).

Το «κίτρινο υποβρύχιο» έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με 2-0, για να τελειώσουν όλα τρία λεπτά πριν από το 90΄, με το πέναλτι του Παρέχο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 22ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του ισπανικού πρωταθλήματος:

Εσπανιόλ-Μπέτις                   1-4
(14΄ Ντε Τομάς - 31΄ πέν., 53΄ Ιγκλέσιας, 36΄ Ροντρίγκες, 76΄ Γουίλιαν Χοσέ)

Λεβάντε-Κάντιθ                    0-2