Πήρε το ντέρμπι κορυφής ο Απόλλωνας, νίκη για ΑΕΛ

Με πολλές υποσχέσεις έγινε η επανεκκίνηση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών το 2022.

Στην πρώτη αγωνιστική του νέου έτους έγιναν φοβερά παιχνίδια με τον Property Gallery Απόλλων έφυγε με το «διπλό» από το «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» κερδίζοντας την πρωτοπόρο Ολυμπιάδα Ν. με 3-2 και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Οι «Αμαζόνες» μείωσαν στο -4 και καραδοκούν για την πρωτιά.

Η ΑΕΛ με νέο τεχνικό τον Σέρβο μετρ στο γυναικείο πρωτάθλημα Alekssandar Boscovic κέρδισε στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» την ΑΕΚ με 3-1 άνκαι η ομάδα της Λάρνακας με νέο τεχνικό τον πρώην ΑΕΛίστα Στέλιο Μασιά προηγήθηκε 0-1 σετ.

Εξάλλου, σε ένα μεγάλο παιχνίδι όπως προβλεπόταν άλλωστε η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε στο Γυμνάσιο Γερίου τον Δικέφαλο με 3-2 αετ και εδραιώθηκε στην 5η θέση. Η ομάδα του Γερίου με το βαθμό ανέβηκε στην 6η θέση.

Αναβλήθηκε ο αγώνας Lemesos Volleyball – Ανόρθωσις

Μετά από ενημέρωση που έλαβε η ΚΟΠΕ την Τρίτη 18 Ιανουαρίου 2022 για ύπαρξη θετικού κρούσματος στην ομάδα Γυναικών της Lemesos Volleyball ,ο αγώνας Lemesos Volleyball – Ανόρθωσις αναβλήθηκε. Ο αγώνας ορίστηκε για το ερχόμενο Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022 στις 20:00 στο Λύκειο Πολεμιδιών.

Της «έσπασε» το αήττητο

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – Property Gallery  ΑΠΟΛΛΩΝ 2-3 (19-25, 29-27, 25-17, 23-25, 08-15)

Ουδεμία ομάδα δεν είναι αήττητη πλέον στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, πρώτης του 2022, ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής την πρωτοπόρο Ολυμπιάδα Ν. με 2-3 σετ σε 123’ την Τρίτη 18 Ιανουαρίου 2022 στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ».

Με αυτή τη σπουδαία νίκη έστω και δίποντη, οι «γαλάζιες» ανέβηκαν στους  26 βαθμούς  τέσσερις πίσω από την Ολυμπιάδα και ελπίζουν για την πρωτιά. Η Ολυμπιάδα δέχθηκε την πρώτη της ήττα και έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» την 1η θέση τουλάχιστον στην ρέγκιουλαρ – σίζον.

Ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός καθηλώνοντας τόσο τους θεατές, αλλά και τους τηλεθεατές που το παρακολούθησαν από την Cablenet Sports 3 ΗD.

O Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε, η Ολυμπιάδα υο ανέτρεψε, αλλά οι «Αμαζόνες» με νέα ανατροπή πήραν τη νίκη.

Πολύ ενδιαφέρον ήταν το ντέρμπι κορυφής . Ο Property Gallery Απόλλων αιφνιδίασε και προηγήθηκε 0-1 κερδίζοντας με 19-25 σε 23’.

Το δεύτερο σετ ήταν συγκλονιστικό με τις πρωτοπόρες και τις «αμαζόνες» να παλεύουν πόντο- πόντο, αλλά την Ολυμπιάδα να κερδίζει 29-27 σε 35’ ισοφαρίζοντας το παιχνίδι 1-1.

Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 06-05. Σταδιακά η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 14-08 και τέλειωσε το σετ  επικρατώντας  25-17 σε 25’ και ανέτρεψε το σκορ στο ντέρμπι 2-1.

Η ομάδα της Ολυμπιάδας έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο τέταρτο σετ και βρέθηκε στο +3 06-03. Ο Property Gallery Απόλλων βρήκε λύσεις  και μείωσε στο -1 09-08. Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλο το σετ με την Ολυμπιάδα να προηγείται 20-18. Η ομάδα της Νεάπολης διατηρούσε τα κεκτημένα  όταν είχε το προβάδισμα 23-21. O Property Gallery Απόλλων όμως έκλεισε με εντυπωσιακό τρόπο το σετ όταν με ανατροπή κέρδισε 23-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι κορυφής.

Οι Λεμεσιανές προηγήθηκαν με 04-06 στο πέμπτο σετ, ενώ παίζοντας καλύτερα ξέφυγε 06-11 δημιουργώντας όλες τις προϋποθέσεις για το διπλό. Οι «γαλάζιες» ξέφυγαν 07-13  και κέρδισαν τελικά με 08-15 σε 15’ εξασφαλίζοντας μια μεγάλη νίκη με 2-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Hudima, Μανίταρου, Μudritskaya, Cutworth, Drodz, Λεωνίδου – Λίμπερο: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Πέτρου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Perez, Λάμπρου, Ventura, Lavruk, Ιορδάνους, Nogueras – Λίμπερο: Ζακχαίου – Αλλαγές: Popolitova, Κωνσταντίνου.

Το ντέρμπι διαιτήτευσαν οι Χρ. Μαϊφόσιης – Δ. Κουκούνης

Ιδανικό ντεμπούτο Boscovic

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – ΑΕΚ  3-1 (24-26, 25-17, 25-16, 25-14)

Iδανικό ντεμπούτο έκανε ο νέος προπονητής της ΑΕΛ Aleksandar Βoscovic. Η ΑΕΛ στην επιστροφή της σε αγώνες μετά τις γιορτές κέρδισε την ΑΕΚ στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» με 3-1 σετ  σε 92’ και βλέπει πιο ψηλά από την 3η θέση.

Η ΑΕΚ με νέο προπονητή τον πρώην της ΑΕΛ Στέλιο Μασιά, αιφνιδίασε κέρδισε το πρώτο σετ με 24-26, αλλά στη συνέχεια δεν είχε την ίδια απόδοση και έχασε.

Με την «αύρα» του νέου προπονητή της Στέλιου Μασιά, η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσρι το πρώτο σετ 24-26 και να προηγηθεί 0-1 στη Λεμεσό σε 27’.

Η ΑΕΛ όμως του Aleksandar Βoscovic αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1 κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-17 σε 25’.

Στο τρίτο σετ οι παίκτριες του Boscovic ήταν ανώτερες και αφού ξέφυγαν 18-11  διαμόρφωσαν το 23-16 και σε 16’ τέλειωσαν το σετ με 25-16. Οι «γαλαζοκίτρινες» προηγήθηκαν με 2-1 σετ.

Η ΑΕΛ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 09-02 . Oι «γαλαζοκίτρινες» διαχειρίστηκαν το σετ και προηγήθηκαν 17-12.  Η ομάδα της Λεμεσού ξέφυγε και άλλο κερδίζοντας το σετ  με 25-14 σε 19’ και τον αγώνα 3-1 σετ.

ΑΕΛ (A. BOSCOVIC):Stedile, Παναγιώτου, Magdic, Kasprzak, Κατσουνωτού, Σπύρου – Λίμπερο: Koκκή, Κυπριανού – Αλλαγές: Παύλου.

ΑΕΚ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Χατζηπέτρου, Condotta, Santana, Χαραλάμπους, Λάρκου, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη , Αδάμου – Αλλαγές: Bλαδιμήρου, Stancu.

Τον αγώνα σφύριξαν  οι Ι. Μιτσής- Ι. Σοφοκλέους.

«Ερυθρόλευκο» διπλό

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΕΡΙΟΥ: ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 2-3  (25-18, 25-27, 25-18, 22-25, 11-15)

Μεγάλες συγκινήσεις πρόσφερε το ντέρμπι των νεοφώτιστων μεταξύ Δικέφαλου Γερίου – Νέα Σαλαμίνα. Οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν με 2-3 σετ σε αγώνα 122’ με συνεχείς ανατροπές στο Γυμνάσιο Γερίου.

Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα με τον Δικέφαλο να μην εκμεταλλεύεται ότι προηγήθηκε δυο φορές 1-0 και 2-1. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν «κυνική» και άκρως αποτελεσματική στο πέμπτο σετ κερδίζοντας ενώ ξέφυγε ένα πόντο από τον Δικέφαλο και δυο από την ΑΕΚ.

Στο ντέρμπι των δυο νεοφώτιστων ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 1-0, κερδίζοντας  25-18 σε  23’. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν  και σοφάρισαν 1-1 αφού πήραν το δεύτερο σετ 25-27 σε 31’

Η ομάδα του Γερίου ήταν πολύ καλύτερη στο τρίτο σετ  και αφού προηγήθηκε 22-15 «καθάρισε» το σετ με 25-18 σε 24’ κάνοντας το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Νέα Σαλαμίνα πήρε ελαφρύ προβάδισμα 03-05 . Η ομάδα του Γρ. Μπάλλου αύξησε το προβάδισμά της σε 08-13. Στη συνέχεια έγινε μεγάλο παιχνίδι με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 21-22. Η Νέα Σαλαμίνα όμως άγγιξε το σετ όταν προηγήθηκε 22-24  και τελικά κέρδισε 22-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πολύ δυνατά στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκε 02-06 δημιουργώντας προϋποθέσεις νίκης. Οι «ερυθρόλευκες» με την αλλαγή του τερέν ξέφυγαν 03-10 κάνοντας παράσταση νίκης.  Η ομάδα του Δικεφάλου επιχείρησε την τελική αντεπίθεση μειώνοντας σε 08-12.  Οι «κιτρινόμαυρες» δεν έμειναν εκεί, αλλά μείωσαν και άλλο 11-12 και το σετ «άναψε» για τα καλά.  Οι «ερυθρόλευκες» άντεξαν και πήραν το σετ 11-15 σε 17’ κερδίζοντας τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ(Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Βατυλιώτη, Οικονομίδου, Karabinovic, Σολωμή, Weg, Lukacs – Λίμπερο: Μαραγκού, Δημητρούδη – Αλλαγές: Παντελίδου.

NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Strefling, Κόκκινου, Lezhenkina, Palmieri, Θεοδούλου, Προκοπίου – Λίμπερο: Στεφάνου. Ανδρέου – Αλλαγές: Ιωάννου, Κρασιά, Πέτρου.