Με buzzer beater ο Σάντσες “ξέρανε την Γιουβε” κι έδωσε τον τίτλο στην Ίντερ

Με τον Αλέξις Σάντσες να σκοράρει στην εκπνοή της παράτασης, η Ίντερ επικράτησε 2-1 της Γιουβέντους στον τελικό του «Τζουζέπε Μεάτσα», κατακτώντας τον έκτο Super Cup της ιστορίας της

Τον πρώτο τίτλο για το 2022 πανηγύρισε η Ίντερ. Οι νερατζούρι επικράτησαν 2-1 της Γιουβέντους στην παράταση και κατέκτησαν το Supercoppa Italiana. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ήταν ο Αλέξις Σάντσες, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 120+2′.

Η Ίντερ ήταν εκείνη που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Στο 2ο λεπτό ο Πέρισιτς έκανε σέντρα, ο Τζέκο πήρε κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 6′ ο Ντε Φράι απείλησε ξανά με το κεφάλι, ενώ στο 8′ ο Μαρτίνες έκανε ένα άστοχο σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από την πάσα του Μπαρέλα.

Η Γιουβέντους πίεζε ψηλά την Ίντερ προσπαθώντας να της κόψει… τον αέρα και μάλιστα τα κατάφερε. Οι μπιανκονέρι ισορρόπησαν με τους νερατζούρι να μην μπορούν να απειλήσουν απ’ το 8′ και μετά. Στο 25′ και στη δεύτερη τους τελική οι μπιανκονέρι βρήκαν και τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μοράτα έκανε σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Σκρίνιαρ και ο ΜακΚένι με το κεφάλι σκόραρε στο 25′.

Οι μπιανκονέρι απείλησαν ξανά στο 27′ με σουτ του Κουλουσέβσκι. Η Ίντερ πήρε εκ νέου την μπάλα στα πόδια της και στο 34′ κέρδισε πέναλτι. Ο Τζέκο πήρε το πέναλτι έπειτα από μακράρισμα του Ντε Σίλιο, ο Λαουτάρο Μαρτίνες ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Οι νερατζούρι είχαν ευκαιρία και γι’ άλλο γκολ στο 42′, όταν ο Ραμπιό παραλίγο να βάλει αυτογκόλ σε μία απομάκρυνσή του με το κεφάλι.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους μπήκε έχοντας την καλύτερη στιγμή. Ο Ραμπιό γύρισε από τα αριστερά, ο Κουλουσέβσκι άφησε την μπάλα, πήρε το σουτ ο Μπερναρντέσκι με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία των νερατζούρι.

Από εκεί και πέρα η Ίντερ είχε το πάνω χέρι. Μάλιστα στο 59ο έχασε σπουδαία ευκαιρία. Ο Ντούμφρις πήρε την κεφαλία από κοντά ο Περίν πρόλαβε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή και την έστειλε στο δοκάρι. Οι νερατζούρι είχαν την κατοχή και στο 69′ έχασαν νέα ευκαιρία με τον Μαρτίνες. Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο ρυθμός έπεφτε, με τους νερατζούρι να κρατούν την μπάλα, αλλά να μην γίνονται όμως ουσιαστικοί. Γκολ δεν μπήκε με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς πολλές ευκαιρίες. Ο Σάντσες έπιασε μία άστοχη κεφαλιά στο 96′, ενώ στο 102′ ο Ντιμπάλα δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ενώ φαινόταν πως το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση η Ίντερ κατάφερε να βρει δίχτυα. Ο Νταρμιάν τσίμησε την μπάλα μέσα από την περιοχή μετά από λάθος του Σάντρο που θέλησε να γυρίσει με το στήθος και ο Αλέξις Σάντσες πέτυχε το γκολ στο 120+2′. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τους νερατζούρι να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φρέι, Μπαστόνι, Ντάμφρις (89′ Νταρμιάν), Μπαρέλα (89′ Βιδάλ), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Πέρισιτς (100′ Ντιμάρκο), Τζέκο (76′ Κορέα), Λαουτάρο (75′ Σάντσες)

Γιουβέντους: Περάν, Ντε Σίλιο, Ρουγκάνι, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, ΜακΚένι, Λοκατέλι (90′ Μπέντανκουρ), Ραμπιό, Μπερναρντέσκι (79′ Αρτούρ), Κουλουσέβσκι (74′ Ντιμπάλα), Μοράτα (88′ Κεν)